+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi - Makedonya Üniversiteleri


Eczacı, doktorların hastaları muayene ettikten sonra yazdıkları reçetelerde bulunan hazır ilaçları hastalara satan, laboratuar da ilaçların araştırılması, geliştirmesi ve analizi ile ilgili gerekli işlemleri yapan ve ayrıca ilaçlardan karışım yapılması gerekiyorsa bunları hazırlayan kişilere denir.

Eczacılık, görev olarak doktorların hastaları muayene ettikten sonra hakkında yazdığı ilaçları müşteriye vermesi, doktorun yazdığı reçeteyi kullanma talimatlarına göre hastaya tarif etmesi, reçetesiz satılan ilaçlar da insanları bilgilendirmesi gerekir.
Kendisi tarafından hazırlaması gereken ilaçları doktorun verdiği uygun malzemeye göre ayarlanması, hazırlanması, ilaç hazırlanması ile ilgili bilgi sahibi olarak kendini yetiştirmesi gereklidir. Ayrıca farklı bir görevde insanları ilaçlar hakkında, kimyasal ürünler hakkında, kozmetik ürünleri bilgi vermesi, ilaçların araştırması ve geliştirmesi daha faydalı bir şekilde elde edilebilmesi için gerekli çalışmalar yapar.

Bu mesleği seçmek isteyenler, kimya ve biyoloji konularında çok meraklı kişiler bu mesleği seçmeleri daha uygundur. Ülkemizde eczacılar genel olarak eczane ilaç satan dükkan açarak iş yaparlar. Bundan farklı olarak laboratuarlarda, devlet dairelerinde sağlık hizmeti veren yerlerde, ilaç fabrikaları ve depolarında çalışma imkanları vardır. Çalışma yerleri çok temiz, steril ve tertipli düzenli yerlerde çalışmaktadırlar.

Eczacılık Fakültesi mezunu birisi ülkemizde istediği yerde dükkan açıp, istediği gibi iş yapabilir. Buna hiçbir engel yoktur. Hatta devletin bu işi yapması için teşvik amaçlı kredi verilmektedir. Toplumumuzda saygın bir meslek olarak kabul edilen bu kişilere çok saygı ve hürmet gösterilir.

Eczacılık Fakültesi, ülkemizde her üniversite bulunmadığı için ve çok tercih edilen bir bölüm olduğu için puanları çok yüksektir. Kazanabilmek için çok çalışmak gerekir. Üniversite puanları yüksek olduğu için herkes bu bölümü okuyamamaktadır.

Yurtiçinde istediği halde bu bölümü okuyamadığı için, başka bölümlere giden veya birkaç sene çalışarak bölüm kazanmak isteyenler olmaktadır. Buna çözüm olarak bu zaman kaybını engellemek için yurtdışında Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi 1500 € Eczacılık Fakültesini okuma fırsatı sunuyor. Bu bölümü seven ve isteyen öğrenciler daha uygun fiyata sınavsız bir şekilde Balkanlardaki en kaliteli üniversiteler arasında olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesinin, geniş imkanlarıyla, zengin akademik kadrosu ile bu bölümü burada okuyabilir. Ayrıca bu üniversite mezunu olanların diplomaları dünya çapında 70’ye yakın ülkede geçerli bulunan üniversitedir. Bu üniversitede ve ülkemizde akademik kariyer sahibi olmak isteyenler üniversitede çalışmalarına devam edebilirler.