+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Trompet Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

Trompet üflemeli ve bakırdan yapılmış bir çalgıdır. Kiril Metodi Üniversitesi, Trompet  Bölümü’nde verdiği kaliteli ve çağdaş eğitim anlayışıyla öğrencilerin mevcut müzik yeteneklerinin ileri seviyede perçinlenmesini hedef almaktadır. Öğrenciler çaldıkları enstrümanın tarihi, çeşitleri, teknik özellikleri ve tutuşu, doğru duruşu gibi teknik bilgiler dışında, uzun saatler süren stüdyo çalışmaları da yapmaktadırlar. Solo çalışmaların yoğunlukta olduğu derslerde, ekip çalışmalarına da yer verilmektedir. Öğrenciler çoğu zaman çeşitli organizasyon ve faaliyetlerde görev almaktadır.

Trompet Bölümü’nde öğrenciler temel müzik bilgilerine, armoni ve müzik formları gibi dersler almakla beraber, müzik yorumcusu olurlar. Repertuar çalışmalarında bulunurlar ve trompet çalma ilkelerine göre ileri seviyede teknikler geliştirirler. Mezun olduklarında pek çok orkestrada  çalışabilir, solist olarak da eşlik edebilirler. Öğretmenlik ya da akademik kariyer yapma şansları da bulunmaktadır.

Makedonya’nın Üsküp kentinde bulunan Kiril Metodi Üniversitesi ülkenin en saygın ve en önemli üniversiteleri arasındadır. Makedonya dünyanın en ucuz ülkelerinden biri olduğundan, Üsküp’te de yaşam oldukça ucuzdur. Bu da Üsküp şehrinin ve Kiril Metodi Üniversitesi öğrencisi olmanın avantajlarından biridir. Makedonya’daki fiyatların uygunluğu üniversitenin eğitim ücretlerine de yansımaktadır. Bölümlerin senelik ücretleri oldukça uygundur. Trompet Bölümü’nün yıllık eğitim ücreti 1300 Euro’dur.

1949 yılından beri faaliyet gösteren Kiril Metodi Üniversitesi’ne ait 21 fakülte bulunmaktadır. Ayrıca üniversiteye bağlı 5 tane de araştırma enstitüsü vardır. Kurulduğu yıl itibariyle toplamda 150 binden fazla öğrenci mezun etmiş olan Kiril Metodi Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır. Hala 50 binin üzerinde öğrenci okumaktadır. Bu öğrencilerin içinde yurt dışından gelen çok sayıda öğrenci bulunmaktadır.

Eğitim anlayışı olarak bilimsel ve çağdaş bir eğitim hedefleyen Kiril Metodi Üniversitesi’nde Bologna Eğitim Kriterleri uygulanmaktadır. AB uyumlu eğirim sistemine sahip olan üniversitede eğitim dili Makedonca olmasına rağmen bazı bölümler İngilizce eğitim vermektedir. İngilizce yeterlilik sınavını geçemeyen öğrenciler için İngilizce hazırlık sınıfları mevcuttur. Kiril Metodi Üniversitesi’nde uygulanan Erasmus Öğrenci Değişim Programı sayesinde pek çok öğrenci yurt dışındaki üniversitelere gidip eğitimleriyle ilgili pratik yama imkanı bulurken, üniversiteye gelen konuk akademisyenler de önemli katkılar sağlıyor.