+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Kiril Metodi Üniversitesi 1949 yılında kurulmuştur. İlk kurulduğunda 3 fakültede verilen eğitimler bugün 21 fakültede verilmektedir. Aynı zamanda üniversiteye bağlı 5 tane Araştırma Enstitüsü de bulunmaktadır. Dünyada 70 üzerinde ülkede tanınan Kiril Metodi Üniversitesi’nde bilimsel düzeyde yetkin öğretim görevlileri ve çağdaş eğitim sistemi temelinde son derece başarılı bir eğitim süreci vardır. Eğitimde Bologna Kriterleri esas alınmıştır ve AB uyumlu bir sistemle entegre çalışılmaktadır.

Kiril Metodi Üniversitesi Balkanlar’ın da en prestijli ve saygın üniversiteleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle çok sayıda yabancı öğrenci de Kiril Üniversitesi’nde okumak isteyerek her yıl kayıt yaptırmaktadır. Üniversitenin öğrenci sayısı 50 binden fazladır. Üniversitenin kaliteli eğitim sistemi dışında öğrencilere sunduğu çok sayıda sosyal ve kültürel olanak da bulunmaktadır. Çeşitli etkinlikler, geziler, eğlencelerin de düzenlendiği üniversitede, sosyal ve spor faaliyetlerine de önem verilmektedir.

Kiril Metodi Üniversitesi’nin Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde verilen eğitimler Alman dili ve kültürünü esas alan bir program üzerinden yapılmaktadır. Alman dilinin başka dillerle olan ilişkisi, karşılaştırmalı bir şekilde öğretilir. Bölümden mezun olanlara filolog deniyor ve uluslar arası platformlarda sahip oldukları dil bilgisi ile kariyer imkanlarını artırıyorlar.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Alman Dilinin Etimolojik yapısı, Almanca konuşulan başta Almanya olmak üzere birçok ülkenin edebiyatı ve tarihi incelenmekte, Almanca yazılmış olan pek çok eserin tercümesi yapılmaktadır. Aynı zamanda Alman dili ve edebiyatını etkileyen sanat akımları, ve tarihi etkileyen olaylar, akımlar da bölümde verilen eğitimin içinde yer almaktadır. Öğrencilere dilbilim dersleri verilirken, yazılı ve sözlü anlatım becerileri de kazandırılmaktadır. Mukayese gücüne yönelik başarılı bir eğitim alan öğrenciler, karşılaştırmalı dünya edebiyatı derleri ve siyasal, düşünsel, ekonomik, tarihsel koşullar hakkında da yeterli bilgiyle donanmış olarak mezun olurlar.

Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuyan öğrenciler mezun olduklarında, Kiril Metodi Üniversitesi’nin kendilerine sağladığı Erasmus Değişim Programı’ndan da faydalanarak Almanca konuşulan ülkelere gidebilir, dil konusunda pratik yaparak kendilerini geliştirebilirler. Mezun öğrenciler lise veya dengi okullarda öğrencilik yapabilecekleri gibi, birçok ülkede konsolosluklarda, elçiliklerde, yayınevlerinde ya da tercüme ve turizm firmalarında da çalışabilme olanağına sahiptirler.