+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Biyokimya ve Fizyoloji - Makedonya Üniversiteleri


Biyokimya ve fizyoloji bölümleri son yıllarda önemi artan akademik eğitim sürecinde birçok kişinin tercih ettiği bölümler olarak bilinmektedir. Biyokimya bölümünde eğitim alan öğrenciler biyolojik bilimler, sağlık bilimleri, beslenme ve çevre olayları ile ilgili konularda araştırma geliştirme çalışmaları yapmaktadırlar. Bu alanda eğitim verilirken mikrobiyoloji, hücre biyoloji, fizyoloji, histoloji, anorganik kimya, analitik kimya, biyofizikokimya, klinik kimya, genetik, fermantasyon teknolojisi, histoloji, anorganik kimya, enzimoloji, ilaç kimyası beslenme, toksikoloji, klinik kimya, genetik, endüstriyel hijyen, atık değerlendirmesi ve arıtma yöntemleri, matematik, bilgisayar gibi derslerde eğitim almanıza rehber olunmaktadır. Bilimsel araştırma yapmayı seven, biyoloji- kimya derslerine ilgili, girişimci, meraklı ve fen alanlarında başarılı olacağınızı düşünüyorsanız biyokimya bölümünü seçerek kendinizi garanti altına alabilirsiniz.

Biyokimya bölümünden mezun olmanız durumunda biyokimyager ya da biyoteknoloji ağırlıklı biyokimyager unvanını alarak biyokimya analiz birimi laboratuarlarında, gıda sektöründe kalite kontrol alanında, sağlıkla ilgili test yapan laboratuarlarda kolay bir şekilde iş bulabilirsiniz. Önümüzdeki yıllar biyoloji araştırmalarının yoğun olacağı düşünüldüğünden ve bu araştırmaları yaparken biyoteknolojiden yararlanılacağı için biyokimya ve fizyoloji bölümleri gelecekte çok aranan bölümler olarak görülmektedir. Fizyoloji bölümünde okuyacak kişilerin insan, hayvan ve bitki fizyolojisi üzerinde çalışmalar yaptığı bilinen bir gerçektir. İnceledikleri canlıların yaşam süreci inceleme alanları olduğu gibi bu canlıları öldükten sonra da incelemektedirler. Bu kişiler mezun oldukları zaman fizyolog unvanı ile anılmaktadırlar. Sinir sistemi fizyolojisi, kalp- dolaşım sistemi fizyolojisi gibi bilim dallarında araştırmalar yapan fizyoloji bilimi embriyoloji, anatomi ve patoloji gibi bilim dallarını da incelemektedir.

Fizyoloji canlılar üzerinde meydana gelen fizyolojik değişimleri incelediği için tıp ile yakından alakalı bir biçimde incelemeler yapmaktadır. Önceki yıllarda bu bilim dalı şeker hastalığını hayvanlar üzerinde incelemeye alarak şeker hastalığının tedavi yöntemini bularak bu hastalıktan ölen kişilerin kontrol altına alınmasını sağlamıştır. İnsan ölümü gibi bir durumun önüne geçebilecek araştırmalar yapabilen bu bilim dalı şu an var olan hastalıklar üzerinde de çalışmalar yapmaktadır. Bu nedenle bu bölüm mezunlarına ileriki zaman dilimlerinde çok ihtiyaç duyulacaktır. Gelecekte rahatlıklı iş imkanı bulabileceğiniz fizyoloji ya da biyokimya bölümlerinden herhangi birinde okumak istiyorsanız Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’ne yıllık 3000 Euro yatırarak bu bölümlerden birinde eğitim görmeye başlayabilirsiniz.