+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Resim Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

 

Kiril Metodi Üniversitesi Resim Bölümü, dünyadan pek çok sanatçı ruha sahip öğrenciyi bünyesinde ağırlamaktadır. Resim konusunda özel bir yeteneğe sahip olan pek çok öğrenci, Kiril Üniversitesi’nde okuma ayrıcalığını kazanabilmek için yoğun bir talep gösteriyor. Resim Bölümü’nde öğrenciler herhangi bir nesnenin ya da insanın, doğanın resmini yaparlar. Resim Bölümü’nden çok sayıda ressam yani sanatçı mezun edilmektedir.

Resim Bölümü’nde alınan derslere değinecek olursak eğer başta temel sanat eğitimi dersleri, perspektifi renk ,desen, görsel algılama, anatomi, göstergebilim, çağdaş  sanat akımları, sanat tarihi, psikoloji, sosyoloji, felsefe gibi dersler bulunmaktadır. Teorik derslerin dışında atölye çalışmaları yapması gereken örencilere Kiril Metodi Üniversitesi teknolojik anlamda rahat edebilecekleri ve özgürce çalışabilecekleri atölyeler sunmaktadır. Öğrenciler aldıkları eğitimlerle yeteneklerini geliştirirler. Sanat eseri yaratan öğrenciler, aldıkları eğitim ve sahip oldukları donanım ve bilgi sayesinde iyi birer sanat yorumcusu olurlar. Kiril Metodi Üniversitesi öğrencilerinin özgürlüğünü koruyucu, yaratıcılıklarını hem bilimsel hem de sosyal çalışmalarla destekleyen bir üniversite olduğundan öğrenciler bölümden mezun olduklarında yetkin birer sanatçı pozisyonuna gelmiş olurlar. Birçok öğrenci eğitimleri boyunca hazırladıkları çalışmaları, ürettikleri resimleri sergileme şansı yakalamaktadır. Bu da öğrencilerin moral motivasyonunu yükselten önemli etkinliklerden biridir.

Resim Bölümü’nden mezun olan “ressam”lar dilerlerse lise ve dengi okullarda gerekli formasyon eğitimlerini tamamlayarak resim öğretmenliği yapabilirler. Dilerlerse bağımsız da çalışabilirler. Bir çok mezun dünyada  önemli sanat galerilerinde, resim galerilerinde, ya da ülkelerin kültür bakanlıklarında, müzelerde çalışabilmektedirler. Öğrenciler eğitimleri boyunca tuval üzerinde çalıştıkları gibi aynı zamanda portre, peyzaj baskı türünde çalışmalar da yapmaktadırlar. Mezun olduklarında restorasyon işlerinde de çalışabilmekteler. Resim Bölümü’nde öğrenim görmek için yıllık ücret bedeli 3000 Euro’dur.

 

1949 yılından beri eğitim hayatını aralıksız sürdüren Kiril Metodi Üniversitesi, 21 fakültede eğitim vermektedir. 5 tane araştırma enstitüsü bulunan üniversite Balkanlar’ın en önemli ve prestijli üniversiteleri arasındadır. Akademik olarak her biri kendi alanında uzman bir kadroya sahip olan üniversitede Bologna Eğitim Kriterleri esas alınmıştır. Erasmus Öğrenci Değişim programı sayesinde öğrenciler eğitimlerini farklı üniversitelerde, dünyanın her yerinde geliştirme olanağına da sahiptir.