+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Logopedi - Makedonya Üniversiteleri


 
Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi'nde okuyabileceğiniz Logopedi bölümü ile hayatınızda çok önemli bir dönüm noktası oluşturabilirsiniz; çünkü bu bölüm kişilerin kendilerini ifade ederken kullandıkları konuşmada yer alan bozuklukları giderme ile ilgilenmektedir. Logopedi bilim dalı sayesinde etrafımızdaki konuşma problemi yaşayan kişilerin sorunlarını çözmenin mutluluğunu yaşayabilir ve iletişim problemlerimize kalıcı çözümler üretebiliriz. Bu bölümü okumak isteyen öğrenciler görecekleri akademik eğitim karşılığında 2000 Euro ödemeleri gerekmektedir. Ücreti ödemeniz durumunda üniversitemizdeki kaliteli eğitim olanaklarından yararlanarak alanında uzman ve mezun olduktan sonra aranan bir kişi olabilirsiniz. İyi bir Logopedi uzmanı olmak istiyorsanız gelen hastalarda araştıracağınız en önemli noktalar dil gelişim bozuklukları, ses bozuklukları, ağız kaslarındaki bozukluklar, hatalı telaffuzlar, ağız ve yüz bölgesindeki kaslarda yer alan fonksiyon bozuklukları, ruhsal temele dayanan ses bozuklukları, disartri gibi sorunları olmalıdır.

Geleceğin parlak meslek dallarından biri olan Logopedi uzmanlığı konuşmada kusurlarımızın düzeltilmesi amacı için çalışanların yapacağı meslek dalı olarak bilinmektedir. Logopedi uzmanları konuşurken kullandığımız dilde meydana gelen kusurları; ses çıkarmada problem yaşayanları ve yutma sorununu birebir yaşayan kişileri muayene ederek gerekli tedavi yöntemlerini araştırmaktadır. Logopedi okuyan kişiler mezun olduktan sonra birçok sağlık kliniğinde çalışabilmektedirler. Hastanelerde, özel kliniklerde, rehabilitasyon merkezlerinde, Logopedi muayenehanelerinde, sağlık müdürlüklerinde, işitme ve konuşma engelli kişilerin gittikleri kliniklerde ve sağlık bakanlığına bağlı erken teşhis merkezlerinde çalışabilme olanağından yararlanabilirsiniz.

Logopedi uzmanı gelen hastayı muayene ederken sohbet etme ve çeşitli test uygulama yöntemlerinden yararlanarak hastaya kesin teşhis koyabilmektedir. Testler yapılırken kişinin kelimeleri telaffuz zorluğu, işitme problemi yaşaması, ses- solunum ve yutma fonksiyonlarını istenilen şekilde yerine getiremeyişi gibi durumlar kişinin hastalığını ortaya koymaktadır. Tanıyı koyan uzman kişinin kişilik özelliklerini göz önüne alarak kişiye uygun bir tedavi yöntemi uygulama yolunu seçer. Hastadaki konuşma problemi ev ziyaretleri yapılarak düzelme şeklinde gerçekleştirilebildiği gibi; hasta yakınlarından yardım istenerek de konuşma da yaşanan zorlukların üstesinden gelinebilir. Kişi ile sohbet ortamları oluşturularak zorluk yaşadığı kelime telaffuzları ya da yutkunma sorunları ile mücadele edilir ve günlük yaşamını sorunsuz bir şekilde atlatmasına yardımcı olunur.