+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

İnorganik Mühendislik ve Çevre - Makedonya Üniversiteleri

            Ekolojik dengenin devam edilebilirliği açısından uygar toplumun doğayla uyumlu bir şekilde birbirini tamamlaması gerekmektedir. Çevremizde özellikle bazı atık maddelerin değerlendirilmesi ve tekrar çevreye kazandırılabilirliğinin gerçekleşebilmesi amacı ile çalışmalar yapılmakta ve bu çalışmalar üzerinde gelişmeler her geçen gün arttırılmaya çalışılmaktadır. Çevresel atıkların dönüştürülebilir olması amacı ile mühendislik dallarında gelişmeler kaydedilmiş ve atıkların çevreye geri dönüştürülebilirliği sağlanmaya çalışılmaktadır. Doğada atıkların insan sağlığı açısından yararlı olabilmesini sağlayıcı dengenin kurulması amacı ile hizmet veren bölümler üniversite bünyelerine eklenerek bu alandaki çalışmalar arttırılmaya başlanmıştır. Özellikle mühendislik ve çevre adı altında açılan bu bölüm mezunları gelecek yüzyıllarda geçerliliği olacak olan meslekte araştırmalar yapabilir; gelişmeler kaydedebilir.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi inorganik ve çevre bölümü altında eğitim vermekte ve verdiği bu eğitim sürecinde öğrencilerin keyif alması amacı ile çalışmalarını daima yenilemektedir. Üniversitede bu bölüm bir yıl okumak için 2000 Euro öğretim ödeneği ödemeniz gerekmektedir. Üniversite bünyesinde yer alan mühendislik uygulama laboratuarları sayesinde uygulamalar yaparken son derece keyif alabileceksiniz. Uygulamalar esnasında karşılaşacağınız farklı durumları yorumlamak amacı ile bilimsel araştırmalar yapabilir ve gelecekte geçerliliği yüksek olacak olan bu meslek dalında şimdiden adınızı duyurma yolunda ilerleyebilirsiniz. Yapacağınız araştırmalarda kullanacağınız yeni teknolojiler size yardımcı olacak teknikler arasında yer almaktadır. Çevre bölümünde göreceğiniz dersler arasında organik kimya prensipleri, çevre mühendisliği uygulamalarında önemi bulunan organik bileşenlerin tanınması, doğal ve sentetik organik bileşik sınıfların çevresel önemini fark etmek yer almaktadır.

            Çevre bölümünde özellikle yaşadığımız çevreden gördüğümüz zararlı ürünleri etkisiz hale getirme, çevresel riskleri faydaya dönüştürme, hızlı düşünme teknikleri ve fayda getirecek olan çözüm yöntemlerine kolay ulaşılabilirliğin gerçekleşmesi amacı ile eğitim verilmektedir. Teknolojik ve sanayi gelişmelerinin hızlı olduğu ülkemizde çevre kirliliği kaçınılmaz bir durumdur ve bu durum ile baş edebilmeyi öğrenmek amacı ile alacağımız eğitim bizi istediğimiz noktalara getirebilecektir. Çevre bölümünde okuyanlar matematik, diferansiyel, mikrobiyoloji, biyoloji, ekoloji, kimyasal prosesler, çevre kimyası, organik kimya, küresel ısınma, nüfus gibi konularda bilgi sahibi olmalıdırlar. Bu bilgi donanımına sahip kişi ve kişiler iyi yerlerde çevre mühendisi ya da çevre bölümü ile alakalı bir meslek dalına sahip olabilir ve geleceklerini garantiye alabilirler.