+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği Bölümü - Makedonya Üniversiteleri


Toplumun ihtiyaçları değiştikçe gelecekte ortaya çıkacak olan meslek dalları da değişkenlik göstermektedir. Çağımız teknoloji çağı olduğundan bilgisayardan toplum olarak fazlasıyla yararlanmaktayız. Bilgisayar sistemleri mühendisliği günümüzde özellikle yönetim, endüstri ve hizmet alanlarında çok ihtiyaç duyulan bir meslek dalıdır. Bilgisayar sistemlerinin işleyişi, bilgisayar ağı ihtiyacını giderme, bilgisayarın yazılım çözümleme ve programlama, bilgisayar donanımı tasarlama ve bilgisayar veri girişinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için çalışmalar yapma bilgisayar sistem mühendisliği alanında çalışanların genel olarak yaptıkları çalışmalar arasında yer almaktadır. Akademik yeteneğinize ve bilgisayar sisteminin işleyişi hakkında bilginizin kuvvetli oluşuna güveniyorsanız ve bir işlemi çözerken gerekli problem çözme basamaklarını sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilirim diyenlerdenseniz bu bölümde okuyarak alanınızda uzman olabilirsiniz. Bu alandan mezun olmanız durumunda eğitim, hizmet, ticaret, endüstri ve danışmanlık hizmet alanlarında çalışma imkanları elde edebilirsiniz.

Otomasyon bölümü de son zamanların en çok tercih edilen bölümleri arasında yer almaktadır. Matematik, mekanik, makine ve üretim analizi, materyal teknolojisi, mühendislik bilimleri otomosyon bölümünü seçmeniz durumunda göreceğiniz dersler arasında yer almaktadır. Bu bölümde (endüstriyel otomasyon) okumak isteyenler genel olarak fen alanlarına ilgi duyan kişilerdir. El- göz uyumu ile çalışabilme yeteneği, mekanik yeteneği bulunan ve dikkatli bir biçimde işbirlikçi çalışabilenler otomasyon alanında gayet başarılı olabilmektedirler. Bu bölümü bitiren kişiler otomasyon teknikeri, küçük işletme sektörlerinde denetim memuru ya da müdür yardımcısı olarak endüstri sektöründe çalışabilmektedirler. Ürün kalitesini sorgulama, çalışan işçilerin çalışmalarını denetleme, teknik resim yapabilme gibi işlemleri bu bölümden mezun olmanız durumunda gerçekleştirebileceğiniz işlemler arasında yer almaktadır.

Robotik bölümü son zamanların gelişen teknolojisinde üniversitelerde fakültelere eklenen yeni bölümler arasında yer almaktadır. Özellikle tıp alanında çıkan robotik cerrahi bölümü cerrahi alanında meydana gelen değişimlerin daha rahat bir şekilde incelenmesini sağlamaktadır. Tıp alanında yapılacak incelemeler neticesinde farklı buluşlarında bulunmasına rehberlik eden robotik bölümü sayesinde tıp alanında büyük ilerlemeler kaydedilmektedir. Bu nedenle bu bölüm geleceğin meslek dalı haline gelmektedir. Robotik, bilgisayar sistemleri mühendisliği ya da otomasyon bölümlerinden herhangi birini Üsküp Kiril Metodi Üniversitesinde okumaya karar verdiyseniz yıllık 1500 Euro ödeyerek akademik eğitim sürecinizi başlatabilirsiniz.