+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Beden Eğitimi Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

        Beden eğitimi insanların fiziksel gelişimlerine temel olan, insanların küçük yaştan itibaren eğitmeyi onlara fiziksel anlamda güç kazandırmak amaçlı yapılan hareketlerin bütünüdür. Okul zamanında başlayan bu eğitimler sayesinde yeni nesillerin fiziksel olarak daha sağlıklı kılınması amaçlanmıştır. Fiziksel olarak sağlıklı olan bir insan kişilik ve ruhen de kendini iyi hisseder ve sosyal ortamda kendine daha güvenen daha sağlıklı bir birey haline gelir.

Beden eğitiminde hareketler aletli ve aletsiz olarak yapılır. Aletli hareketler, top, lobut, ip, barfiks vb. aletlerle yapılır. Aletsiz yapılan ritmik hareketler bilhassa kalp ve dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Her sabah yataktan kalktıktan sonra bir program dahilinde 10-15 dakika yapılacak hareketler, sabah uyuşukluğunu giderdiği gibi insana zindelik kazandırır. İnsan fiziğini ne kadar dinç tutarsa beyin olarak da o kadar iyi durumda olacaktır. Kim hangi dalda başarılıysa onu bulması kendini tanıması spor sayesinde gerçekleşmiştir.

Spor toplumsal yönden insanların kendini kontrol etmesini, saygıyı, disiplini sağlar. Ayrıca tedavi amaçlı olarak da birçok fizik tedavi hareketi bulunur. Hastaların güçsüz düşmüş kemik ve kaslarını tekrar eski gücüne kavuşturmak amaçlı birtakım hareketler uygulanır.Beden eğitimini hayatının bir gayesi olarak devam ettirmek isteyen bireyler kendilerini bu konuda yeterli seviyede geliştirmek için bunun daha üst düzeyli olan akademilerde ve okullarda eğitimlerine devam ederek geleceğin beden eğitimcileri olmak için çalışırlar.

       
Beden eğitimi ve spor programında okumak isteyen bir öğrencinin ; sporun belli bir branşında başarılı olması, yetenek sınavında yeterli bulunabilmesi, ve de hiçbir sağlık sorununun bulunmadığını kanıtlayan tam teşekküllü bir hastane raporu bulunması gerekmektedir.Başarılı olup okullarını bitiren bireyler devlet ve özel okullarda, çeşitli spor merkezlerinde devlet ve özel sektör kurum ve kuruluşlarında ve turistik tesislerde görev yaparlar. Devlet ve özel sektör kurum ve kuruluşlarında, idarecilik, antrenörlük, animatörlük, spor uzmanlığı, kondisyonerlik, masörlük, öğretmenlik sertifikası alanlar Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda beden eğitimi öğretmeni olarak çalışabilirler. Ayrıca lisans eğitimini tamamlayanlar yüksek lisans ve doktora eğitimlerine devam ederek bir alanda uzmanlaşabilirler.

Yurt dışı eğitimi düşünen öğrenciler için hem kaliteli eğitimi ile hem de akademik kadrosu ile Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Beden Eğitimi bölümü idealdir. Hem üniversitenin köklü olması hem de bölümlerinin ücretlerinin uygun olması bölümü tercih etme sebepleri arasında sayılabilir. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nin Beden Eğitimi bölümü yıllık harçları 1000 £’dur. Yurt dışı eğitimi için çok uygun olan bu fiyat 4 yıllık eğitiminiz için sizlere büyük avantaj sağlayacaktır.