+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Enerji ve Çevre Mühendisliği - Makedonya Üniversiteleri


Gelecek adına kaliteli ve gündemde her zaman yer alan bir mühendislik dalı tercih etmek istiyorum diyenler arasındaysanız Enerji ya da Çevre Mühendisliği bölümlerinden herhangi birini seçerek bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz. Enerji Mühendisliği bölümünü seçmeniz durumunda her türlü enerjinin tüketiciye sunum aşamasında izlenecek yöntem ve teknikleri nasıl kaliteli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz bilgisini edinebilirsiniz. Üretilecek enerjinin sürekli, düşük maliyetli üretilmesi ve çevreye uyum göstermesi amacı ile yapılacak olan planlamadan çevre mühendisleri sorumludur. Bu bölümü seçecek olan kişilerin araştırma yeteneğine sahip, uluslararası kuruluşlarda çalışabilecek vizyona sahip, akademik eğitimi üst düzey formasyonda almış, teknolojiden gerektiği şekilde yararlanabilenler arasından seçilmiş olması gerekmektedir.

Enerji Mühendisleri enerji sistemlerini tasarlayıp üretme işlemlerini gerçekleştirirken sistemlerin kurulması, bakım- imalat işlemlerinin yapılması ve yenilenmesi konusunda gerekli teorik bilgileri üniversitelerin akademik eğitim sürecinde almaktadırlar. Enerji Mühendisleri kaliteli eğitim olanakları ve eğitim ortamlarından yararlandıkları sürece ülkemizdeki enerji problemlerine çözüm getirebilirler ve böylelikle gelecek adına kaliteli iş yapmış olurlar. Enerji Mühendisliği bölümünden mezun olan kişiler mekanik ve tesisatçılık, enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı, Enerji Piyasası Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bor Enstitüsü, Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü, Türkiye Elektrik İletim A.Ş., Devlet Su İşleri, Temsan gibi kuruluşlarda çalışabilirler. Enerji Mühendisliğinin yanı sıra gelecekte çok elemana ihtiyaç duyulacak mühendislik dallarından bir tanesi de Çevre Mühendisliği’dir. Çevre Mühendisliği insanları çevrenin olumsuz koşullarından korumak amacıyla çevrede değişiklik meydana getiren kişilerin icra ettiği bir mühendislik dalı olarak bilinmektedir.

Çevre Mühendisi olmak isteyenlerin görecekleri akademik eğitim sürecinde alacakları belli başlı dersler bulunmaktadır. Bu dersler arasında katı atık yönetimi, hava kirliliği yönetimi, atık suların değerlendirilmesi, alt yapı tesislerin daha sağlıklı yöntemlerle çalışması, tehlikeli atık yönetimi, gürültü kirliliği yönetimi, çevre kirliliğini önlemek amacı ile uygulanacak ekonomik ve yasal uygulamalar yer almaktadır. Üsküp Kirli Metodi Üniversitesi Çevre Mühendisliği ve Enerji Mühendisliği konusunda yetenekli ve alanında uzman elemanlar yetiştirmektedir. Bu üniversitede bu bölümlerden herhangi birini okumak amacıyla yıllık 2000 Euro yatırmanız gerekmektedir.