+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ HİDROLİK MÜHENDİSLİĞİ VE SU YÖNETİMİ BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri            Makedonya'nın başkenti Üsküp'te 1949 yılında kurulan üniversite Makedonya Cumhuriyeti’nin ilk devlet üniversitesi olma özelliğini de taşır. 3 fakülte ile eğitim- öğretim faaliyetlerine başlayan üniversite, bugün 21 fakülte ve 5 enstitü ile yoluna devam ederken, ülkenin de en büyük üniversitesi olma gururunu da yaşamaktadır.

Hidrolik Mühendisliği, inşaat mühendisliğinin su ile ilgilenen dalıdır. Kıyı ve liman yapımlarının, su ulaştırma ve dağıtım şebekelerinin, atık su toplama ağlarının tasarımı, yer altı sularının modellenmesi gibi konularla ilgilenir.

Hidrolik Mühendisleri, inşaat şirketlerinde çalışırlar, bunlar kamu ya da özel şirketler olabilir. Hidrolik Mühendisleri kendi şirketlerini kurup, kendiişlerinin patronu da olabilirler.
Su Yönetimi Bölümü, dünyada ki su kaynaklarının tükenmeye başladığı şu dönemde, suyun canlıların yaşamındaki önemini bilerek, suyun daha bilinçli kullanılması ve geri dönüşümünün sağlanması için gerekli tedbirleri alan, araştırmaları yapan ve yeni projelerle tüketimi üretime çevirmeyi hedefleyen bir bölümdür. Bu alanda çalışacak öğrenciler yetiştirir.

 

 

 


Üsküp Kiril Metodi Üniversitesinde Hidrolik Mühendisliği ve Su Yönetimi Bölümlerinde yıllık 2000 Euro harç bedeli karşılığında eğitim alınabilmektedir. Üniversitenin sunduğu çalışma ve eğitim ortamının kalitesiyle, mezuniyetten sonra sahip olunan hakları da bir araya getirdiğinizde, talep edilen ücretin ne kadar az olduğunu fark etmemek mümkün değildir.
Üsküp Kiril Metodi Üniversitesinin mezunlarına verdiği avantajlar oldukça fazladır. Üniversite bittinde diplomanızla birlikte aldığınız unvanla ülkemizde çalışabilirsiniz. YÖK denkliği ile fazladan birkaç yıl ya da birkaç dönem okumanıza gerek kalmaz. Yine AB eğitim modelini benimsediğinden ve BOLOGNA ölçütlerine uyum gösterdiğinden, alınan diplomalar başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 70 ülkede geçerli olmaktadır.

Eğitim- öğretim sürecinde ERASMUS PROGRAMI uygulandığından, üniversitede öğrenci değişimleri programı yapılmakta, öğrenciler yüksek öğrenimlerinin 1 yılını Avrupa da bir ülkede tamamlama hakkına sahip olmaktadırlar.
İkinci bir yabancı dil öğrenme, farklı bir kültür tanıma amacında olanlar için, olağanüstü bir fırsat yaratan üniversitenin, öğrencilerine sunduğu fırsatlar bunlarla sınırlı değildir. Yine mezun olunduktan sonra, Avrupa da istenilen bir şehirde, çalışma ve yaşama hakkı da Üsküp Kiril Ve Metodi Üniversitesi mezunlarına tanınan bir ayrıcalıktır.