+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

MOBİLYA İÇ TASARIM VE TEKNOLOJİSİ - Makedonya Üniversiteleri


            Mobilya iç mekâna tasarımı bölümü üniversitede 4 yıl akademik bir eğitim ile genç ve profesyonel kişiler yetiştirmektedir. Meslek lisesi okuyan ve daha sonra üniversitede bu bölümü okuyacak kişiler mükemmel bir donanıma sahip olmaktadır. Çünkü 4 yıl lise hayatından sonra mobilya iç tasarım üzerine 4 sene akademik şekilde eğitim alan kişiler fazlası ile teknik alanına hâkim olabilmektedir. Tasarımdan, pazarlamaya, kalite kontrolden, üretime kadar her alanda çalışma imkânına sahiptir.

Üniversitede meslek liselerinden bu bölüm üzerinden mezun olanların seçebilecekleri 5 adet alan yer almaktadır. Mobilya süslemesi, iç mekan tasarımı, mobilya iskeleti, ahşap doğrama ve ayrıca iç mekan ressamı olarak ayrı şekillerde açılan bölümlerde rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Elbette bu bölümün öğrencisi olabilmek için yetenek sınavlarından geçmek ve dahası belirli aletler ile çalışmaktan keyif alan kişiler olmalıdır. Çünkü üretime yapmak, tasarlamak daima zor ve uğraştırıcı bir iş olduğundan dolayı mobilya iç tasarım bölümünü seçerken bunlar göz önünde bulundurmalısınız. Güzel sanatlar alanına fazlası ile ilgi duyan kişiler rahatlıkla seçebileceği bir bölümdür. Mobilya bölümünden mezun olan öğrenciler tasarım bürolarında ve çok büyük fabrika, sanayi gibi kuruluşların belirli bölümlerinden görev alabilirsiniz. Üretim alanında yer alacak kişiler daima bilgisayar ile tasarım yaptıklarından masa başında bulunmaktadır. Ancak pazarlama alanında yer alacak kişiler daima müşteri ile birebir diyalog içerisinde yer alacaktır.

Bundan dolayı mobilya iç tasarım alanında okuyan kişiler mezun olduklarından sonra birçok alanda çalışma imkanına sahip olmaktadır. Tasarım yapmaktan keyif alan ve bir ham maddeye şekil vermekten hoşlanan kişiler için oldukça idealdir. Büyük şirketlerden, yan sanayilere kadar dilediğiniz kadar iş bulabilme potansiyeline sahip bir alandır. 4 yıl süre boyunca teknik resim, temel sanat, bilgisayarda tasarım, proje hazırlama, kesme-biçme gibi dersler ile donanımlı birere eleman olmayı sağlamaktadır. Son yıllarda üretime verilen destek ile birlikte mobilya tasarımı bölümleri ilk sırada yer almaya başlamış bulunmaktadır. Sanayilerin belirli departmanlarında bulabileceğiniz çok çeşitli alanlar sizi beklemektedir. Önemli olan 4 yıl boyuna alacağınız akademik eğitimde kendinizi yeterince yetiştirmektir.