+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

Makedonya’da bulunan Kiril Metodi Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü okumak için en uygun ülke ve üniversitelerden biridir. Gerek Türklerle olan tarihi ve kültürle bağları, gerek Makedonya’da okuyan ya da çalışan, yaşayan Türkler sayesinde bir Türk ülkesinden farkı olmayan Makedonya’da okumak isteyen çok sayıda Türk öğrenci var.

 

Kendi ülkesinde okuyormuş hissiyle son derece rahat bir üniversite hayatı geçirmek için Kiril Metodi Üniversitesi’ne başvurmak yeterli. Balkanlar’ın en önemli ve saygın üniversitelerinden biri olan Kiril Metodi Üniversitesi Bologna Eğitim Kriterleri’ni benimsemiş ve eğitimlerini AB uyumlu bir agreditasyon çerçevesinde vermeye devam etmiştir.

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde, Türkçe’nin Etimolojik kökeni ve dil yapısı incelenirken, mezun olanlara Türkolog denmekte ve entelektüel anlamda donanımlı edebiyatçılar yetiştirilmektedir. Türkçe dersleri dışında, metin incelemesi, Türk dilinin diğer dillerle olan bağlantısı, Türk toplumunun kültürü, siyasi yapısı, tarihi, edebiyat  akımları ve edebiyatçıları incelenirken, hem teorik hem de uygulamalı dersler yapılmaktadır. Konuşmaya yönelik ve yazmaya yönelik dersler verilmektedir. Kiril Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı okumanın yıllık ücreti ise 2000 Euro’dur.

 

Türk Dili ve Edebiyatı mezunları tüm dünyada Türkolog olarak çalışabilmektedirler. Hatta Kiril Metodi Üniversitesi’nin Balkanlar, Avrupa ve dünyada toplam 70 den fazla ülkede tanınan üniversitenin avantajları sayesinde bu ülkelerde de çalışabilmektedirler. Elçiliklerde, konsolosluklarda çalışabilir, tercüme bürolarında ya da turizm bürolarında çalışabilirler. Üniversitelerin Türk Kültürü, Osmanlı Türkçesi gibi bölümlerde okutmanlık yapabilmektedirler. Türkoloji Bölümleri’nde de okutman ya da öğretim görevlisi olarak çalışmaktadırlar. Aynı zamanda lise ve dengi okullarda da öğretmenlik yapma imkanları vardır.

 

Türk Dili ve Edebiyatı öğrencilerinin sözel düşünme yetenekleri eğitimleri süresince gelişmektedir. Yazılı ve sözlü anlatımları son derece gelişir. Sürekli okumaları gerektiğinden aynı zamanda entelektüel anlamda da çok donanımlı bireyler olurlar. Kiril Metodi Üniversitesi’nde eğitim yalnızca bilimsel açıdan yapılmamaktadır. Öğrencilerin sosyal anlamdaki eğitimleri de destek görmektedir. Üniversitede çok sayıda sosyal ve kültürel etkinlik yapılmaktadır. Öğrenciler yürüyüş, gezi, spor, konser gibi aktivitelerden istedikleriyle ilgilenme şansına sahiptirler. Kiril Metodi Üniversitesi, kaliteli ve Avrupa Standartlarındaki eğitimi nedeniyle dünyadaki pek çok öğrenci gibi Türk öğrencilerin de tercih ettiği üniversiteler arasındadır.