+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği - Makedonya Üniversiteleriİnşaat Mühendisliği, toplumda iş sahası geniş olan bir meslektir. Bu mesleği yapanlar bina, demiryolu, metro, tünel, baraj, sulama, karayolu, pis su arıtma gibi yapıları ekonomik ve teknik noktadan uygun bir şekilde tasarlayan, yapan ve çalışmaları yürüten, denetleyen ve yaptıran kişilerdir. Yukarıda anlatılanlardan da anlaşılacağı üzere bu meslek toplumda çok emniyetli bir yeri vardır. Hayat şartlarını iyileştirmesi ve insanlara yol, köprü, ulaşım araçlarının gidebileceği yerleri, yaşayabileceği binaları yapma noktasında toplumla iç içe olan bir meslek sahibidirler.
Toplum içinde değerleri yüksek olan hiçbir zaman kıymetini kaybetmeden bu meslek sahipleri insanlar içinde özel saygı ve hürmet görürler. Maddi ve manevi getirisi çok olan bu meslek sahipleri, inşaatın yapılan alanlar uygun olup olmadığını, hesaplamaları, bununla ilgili projeleri, yapımında kullanılacak araç gereçlerin hazırlanmasını, gerekirse projelerde değişiklikler yapar. Yapacağı yapının cinsine göre şantiye kurar, işçi ayarlar, iş güvenliğini sağlayacak resmi özel sözleşmelerin düzenlenmesinde, ihale işlemlerinin hazırlanması, ihalenin projeye uygunluğunu denetler. Daha birçok görevi üstelemek bu işleri yapar.
Bu mesleği seçeceksiniz siz de matematik noktasında iyi olmanız, geometrik şekillerle aranızın iyi olması, yöneticilik özelliğinin olması proje özelliğinde yeni ve farklı fikirler üretebilenler bu mesleği seçmeliler.Çalışma şartları konusunda ise, seçtiğiniz bölüme göre değişiklik arz eder. Eğer proje mühendisi iseniz, büroda proje ile ilgili değişiklikler düzenlemeler yaparsınız. Şantiye mühendisi iseniz toz, toprak ve işçilerle beraber yazın sıcak, kışın soğuk ortamlarda hareketli bir hayatınız olur.İş bulma noktasında herhangi bir sıkıntı yoktur. İnşat Mühendisleri, devlet demir yolları, karayolları, su işleri, bayındırlık ve iskan bakanlığı veya kendi işyerini açıp özel sektörde iş yapabilir.İnşaat mühendisliği bölümü okumak isteyenler için bitirdiği üniversite çok mühimdir. Çünkü toplumda iş hayatında bitirdiğiniz üniversitesinin kalitesine göre sizinde toplumda bir statünüz olur.Ülkemizde kaliteli eğitim veren üniversitelerin puanları yüksek olduğu için bu üniversitelere girmek zordur. Onun için yurtdışında kaliteli, güzel, imkânları geniş, zengin akademik kadrosuyla eğitim veren, maddi imkan noktasında ucuz olan üniversiteleri seçmek en uygundur. Yurtdışında maddi noktadan uygun bir üniversitede okumak isteyenler için Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü senelik 2000 € sınavsız kayıt yaptırabilirsiniz. İstediğiniz bu bölümü, eski ve köklü ve kaliteli bir eğitim veren ve YÖK denkliği bulunan üniversite olan 70 e yakın ülkede geçerli olan prestijli bir üniversitedir.