+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Tuba Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

 

Pirinçten yapılan Tubalar hem en düşük, hem de en büyük perdelere sahip bir enstrümanlardır.  İlk kez 19. yüzyılda ortaya çıkan Tubalar, ağızlık ile çalınmaktadır. Tuba çalan kişilere Tubiste denmektedir. Tuba  Bölümü’nde eğitim alan öğrenciler ise  mezun olduklarında “Tubist” ya da “Tubaist” olarak anılacaklardır.

Kiril Metodi Üniversitesi Tuba Bölümü’nde okuyan öğrenciler temel müzik eğitimleri yanı sıra son derece teknik bir enstrüman olan Tuba hakkında, tarihi hakkında eğitimler alır, enstrümanı daha ileri tekniklerde çalabilmek için ders  görürler. İleri müzik derslerini kapsayan eğitim siteminde, öğrenciler hem solo çalışmalar, hem de orkestra çalışmalarına yönelik uygulama ve teorik çalışmalar yaparlar.

Pek çok orkestrada ve askeri bandoda karşımıza çıkan Tubalar, orkestraların vazgeçilmez enstrümanıdırlar. Bas bir araç olan Tuba çalmak isteyen öğrenci ise enstrümanda iyi bir yorum yakalayabilmek için çok çalışmalıdır. Üniversite teknik anlamda ve çalışma odaları anlamında yalıtımlı müzik odaları gibi çok sayıda alt yapısı açısından donanımlı mekanlar sunmaktadır. Bu da öğrencilerin çalışmalarını daha konforlu bir ortamda yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Öğrenciler Tuba Bölümü’nden mezun olduklarında, konservatuarlarda öğretmenlik yapabilir, akademik çalışmalarını sürdürerek öğretim görevlisi olabilir, bandolarda ve orkestralarda görev alabilirler. Bir çok grupta bağımsız olarak çalışan Tubacılar gibi profesyonel solo müzik de yapabilirler. Tuba Bölümü’nün senelik kayıt ücreti ise 1300 Euro’dur.

Kiril Metodi Üniversitesi 1949 yılında 3 fakülteyle kurulmuş. 150 bin civarı öğrenciyi bugüne dek mezun eden üniversitede bugün hala 50 bin civarında öğrenci okumakta ve bugünkü fakülte sayısı 21. Bu büyük gelişmenin nedeni, kuruluş yıllarından itibaren, eğitimde bilimsel, çağdaş ve ilerici bir anlayışla hareket etmesi olduğu kadar, akademik olarak nitelikli bir kadrosu olmasına da borçlu.

Kiril Metodi Üniversitesi’nin eğitim dili Makedonca ve eğitim paralı. Makedonya’nın ve Üsküp’ün oldukça ucuz bir yaşama sahip olduklarını düşününce kayıt ücretlerinin de son derece uygun olduğunu düşünebilirsiniz. Öğrenciler için çok ekonomik bir hayata sahip olan Üsküp aynı zamanda güvenilir ve huzur dolu bir şehir.

Lisans, yüksek lisans ve doktora programları olan üniversitenin AB standartlarında olan eğitim programı aynı zamanda Bologna Kriterleri’ne de uygunluk göstermektedir.