+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Şehri Hakkında Öğrenmeniz Gerekenler - Makedonya Üniversiteleri

           

Üsküp Şehri Hakkında Öğrenmeniz Gerekenler

            Üsküp; Makedonya Cumhuriyeti’nin başkentidir. Aynı zamanda bir kültür mozaiği olan Üsküp; tarihi eserleri ve Osmanlı mimarisi yapıları ile bilinmektedir. Üsküp’te Osmanlı eserlerinin çok yoğun olduğu ve yapılarının da o dönem eserlerinden oluştuğu gözlemlenmektedir. Makedonya, Cumhuriyet haline gelmeden önce de Üsküp, ülkenin kalbi olarak nitelendirilmekteydi.

Tüm devlet işleri Üsküp’ten idare edilmekte, tüm önemli devlet işleri Üsküp’te yapılmaktaydı. Üsküp’te büyük oranda Türk nüfusu bulunmakla beraber Türkçe konuşanların sayısı da azımsanamayacak oranda çoktur. Bir Türk Üsküp’e gittiğinde hem çok sıcak karşılanmakta hem de kendi diliyle konuşarak anlaşabilmenin rahatlığını yaşamaktadır. Ayrıca her yerde Türk – Osmanlı mimari yapısı ile karşılaşacağı için yabancılık da çekmemektedir. Üsküp; Makedonya’nın tarihini en iyi yansıtan ve nüfusun büyük çoğunluğunu da içinde barındıran bir şehirdir.

Üsküp; siyasi, ekonomik, kültürel ve sportif her türlü faaliyetin de nabzının attığı bir başkenttir. Yapılaşma konusunda da son sürat yenilenen, kendini geliştiren ve değiştiren bir şehir olarak göze çarpmaktadır. Üsküp Balkanlar’ın tam ortasında bulunan ve aynı zamanda da Makedonya’nın da en büyük şehri olarak ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle de tarih boyunca stratejik bir yer olarak görülmüştür. Bunun sonucunda da birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, farklı kültürlere yer verilmiş onlardan da çeşitli özellikleri alınmıştır.


Aynı zamanda Üsküp’te Kirili Metodi Üniversitesi bulunduğundan dolayı tam bir öğrenci şehri denilebilmektedir. Özellikle Türk öğrenciler bu üniversitede okurken kendilerini Türkiye’de başka bir şehirde üniversite okuyor gibi hissetmektedirler. Çünkü etraflarındaki evler, tarihi eserler ve insanlar tamamen Türkiye’ye benzemektedir.

Bu nedenle gerek ziyaret amacıyla gerekse ülkeye ticari faaliyete gelen ve en önemlisi de okumaya gelen öğrenciler memnun bir şekilde şehirden ayrılmaktadırlar. Makedonya’da okuyan bir öğrenci hayatı boyunca geçerli olacak kazanımlar, kültürler elde edebildiği gibi aynı zamanda kişilik açısından da güçlenmiş, kültürel açıdan da kendisini geliştirmiş bir şekilde ülkesine dönmektedir. Ayrıca yabancı dilini de geliştirmiş, iyi bir üniversite eğitimi de almış olacaklardır. EuroStar Yurtdışı Eğitim Merkezi ile öğrenciler yurtdışı eğitim konusunda destek alabilmektedir.