+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Ekoloji - Makedonya Üniversiteleri


Canlılar hayatın devamlılığını sürdüren ekolojik çeşitlilikler olarak bilinmektedir. Ekoloji bilimi günümüzde değer kazanmaya başlamış bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı ile ilgili yapılan çalışmalar gelecek yüzyıllarda daha çok değer kazanacaktır; bu nedenle bu bilim dalında okumak isteyen öğrenci sayısında belirgin bir artış görülmektedir. Ekoloji canlıların birbirleriyle ilişkileri ve bu durumun çevreyle ilişkilendirilmesini incelemektedir. Ekoloji ile ilgilenen kişiler aynı zamanda anatomi, botanik, fizik, fizyoloji, klimatoloji, kimya, jeoloji, jeomorfoloji, meteoroloji, morfoloji, patoloji, pedoloji, zooloji gibi bilim dallarından da yararlanarak araştırma çalışmalarını yapmaktadırlar. Ekoloji bölümünde okuyanlar birey ekolojisi, popülasyon ekolojisi ve ekosistem ekolojisi gibi bilim dallarında araştırmalar yapmaktadırlar. Bu bilim dalında organizmaların yaşam alanı olan kara,deniz, tatlı su ve paleokoloji ortamları incelenerek çevreyle organizmaların yaşadıkları çevreye verdikleri tepkiler değerlendirilmektedir.

Ekoloji canlılar üzerindeki uyum, hibernasyon, estivasyon, modifikasyon, variasyon değişimlerini inceleyerek canlılar hakkında yeni bilgilerin hepsini bir araya toplamaktadır. Ekolojide canlılarda meydana gelen değişimler yerine içinde bulunulan çevreye verilen tepkiler ve bu çevrede diğer canlılarla kurulan etkileşim önem taşımaktadır. Canlıların bulundukları ortamda vücutlarındaki ısı değişimleri, güneş ışığının bitkiler üzerindeki etkisi (fotosentezde meydana gelen değişim gibi), hayvanların bulundukları ortama göre vücutlarındaki su miktarında meydana gelen değişimler, ortamda bulunan çeşitli gazların  (karbondioksit, oksijen gibi) canlılar üzerindeki etkileri, ekolojik ortamda yer alan popülasyon ve komünite miktarı, hava akımı olaylarının canlılar üzerindeki etkileri, canlıların bulundukları ortamda ne karda süre yaşayabildikleri ve canlıların yaşadıkları ortama bağlı olarak vücutlarında bulunan mineral miktarları ekoloji biliminin inceleme alanları arasında yer almaktadır.


Biyoloji, sosyoloji ve diğer fen bilimlerine meraklı iseniz ekoloji bilimi sizin okuyabileceğiniz bir bölümdür. Bu bölümü Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nde okumak isteyen öğrenci adayları bir yıl için 3000 Euro yatırmak durumundadırlar.  Bu bilim dalında okuyan kişiler araştırmacı, girişken, meraklı, akademik yeteneği bulunan, sayısal derslere ilgi duyan, canlılar bilimi ile ilgilenen ve akıl yürütme yöntemini iyi bir şekilde kullanabilen bireylerdir. Deniz, tatlı su ya da kara ekolojisinden herhangi birini seçerek ekoloji biliminde ilerleyebilir ve kendinizi gelecek adına geliştirebilme imkanını kullanabilirsiniz.