+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Film ve Televizyon Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Kiril Metodi Üniversitesi 1949 yılında kurulmuştur. 3 fakülteyle eğitim hayatına başlayan üniversite, bugün geldiği noktada 21 fakülteye sahiptir. Geçen süre boyunca eğitim kalitesini artırmış, ilerici, batı standartlarında, çağdaş bir eğitim anlayışını sürdürmüştür. Eğitimde Bologna Kriterleri’ni esas alması ve Erasmus Öğrenci Değişimi Programı’nı uygulaması da ne kadar kaliteli bir eğitim anlayışına sahip olduğunu göstermektedir.

Makedonya’nın en saygın üniversitelerinden biri olması dışında, Balkanlar’ın da en prestijli üniversiteleri arasındadır. Bu nedenledir ki, dünyada 70’den fazla ülkede Kiril Metodi Üniversitesi’nin tanınıyor olması hiç şaşırtıcı değildir. Ülke içinden ve Balkanlar’dan olduğu kadar, Türkiye’den ve Avrupa’dan da çok sayıda öğrenci her yıl okumak için üniversiteye başvuru yapmaktadır.

Eğitimlerin ücretli olduğu Kiril Metodi Üniversitesi’nde senelik alınan ücretler çok uygun ve makuldür Aynı zamanda şehir de öğrenciler için ucuz olduğundan eğitim şartları son derece iyidir. 50 binden fazla öğrencinin okuduğu üniversitede eğitim dili Makedonca’dır. Lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına sahiptir. Bugüne dek yalnızca lisans programlarından 130 binden fazla öğrenci mezun etmiştir.

Film ve Televizyon Bölümü’nün senelik eğitim ücreti 3000 Euro’dur. Sinema ve televizyon sektörüne yetişmiş işgücü sağlamayı amaç edinen bölüm, televizyon ve sinema sektörüne çok sayıda yönetmen, yönetmen yardımcısı, senarist gibi yeterli bilgi ve beceriye sahip bireyler yetiştirir.

Film ve Televizyon Bölümü’nde sosyoloji, psikoloji felsefe, sanat tarihi ve fotoğrafçılık, estetik ve iletişim dersleri dışında, görüntü estetiği, senaryo, senaryo teknikleri, sinema tarihi, belgesel, kurgu, montaj, eleştiri, analiz  gibi alanlarda da eğitimler verilmektedir. Bölümden mezun olan öğrenciler dünyadaki pek çok televizyon ve radyolarda çalışabilmekteler, sinema sektöründe görüntü yönetmeni , sanat yönetmeni ya da yönetmenlik yapabilirler, senarist olarak çalışabilir, reklam firmalarında kariyer yapabilirler. 

Kiril Metodi Üniversitesi’nde lisans, yükseklisans ve doktora programları da bulunmaktadır. Film ve Televizyon Bölümü’nden mezun olan öğrenciler dilerlerse yükseklisans ve doktora programlarına kayıt yaptırarak akademik kariyer de yapabilirler. Kiril Metodi Üniversitesi’nin avantajlarından yararlanmak ve kaliteli, çağdaş bir eğitim almak isteyen Türk öğrenciler okumak istedikleri bölümü seçip kayıt yaptırabilirler.