+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ ÖZEL EĞİTİM BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri

            Makedonya’nın en büyük ve Makedonya Cumhuriyeti’nin ilk üniversitesi olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi ortalama 50000 kişilik öğrenci kapasitesiyle de bütün dünyada adından söz ettiren bir üniversitedir.

            21 fakültesi bulunan üniversitenin öğretim ve eğitim kadrosu oldukça kaliteliyken, Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi diploması tüm dünya da yaklaşık 70 ülke tarafından kabul görmektedir.

            Özel eğitim bölümü okumak isteyenler için, Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü oldukça avantajlıdır. Çünkü bu üniversitede verilen eğitim kalitesine ve mezuniyetten sonra kazanılacak avantajların yanında yıllık sadece 2000 Euro’dur.

 

Özel Eğitim, özel eğitime muhtaç bireylerin eğitimi sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir eğitim dalıdır. Bu bölümde, eğitim sürecinde başarıya ulaşmak için yeni eğitim ve öğretim teknikleri bulunur, araştırılır ve uygulanır. Zihinsel engelli, bedensel engelli, görsel ve işitsel engelli bireyler, özel eğitimin kapsam alanındadır.
Bu bölüm mezunları, devlet ve ya özel sektörce oluşturulmuş rehberlik araştırma merkezlerinde, özel eğitim merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde çok kolay iş bulurlar.
Eski zamanlarda, herhangi bir engeli olan bireyler, evlerinden dışarı çıkamaz, her şeyiyle başkalarına bağımlı bireyler iken, günümüzün değişen dengeleri ve herkes için eğitim programlarıyla, bu bireylerinde kendilerine yetebilmeleri, topluma kazandırılmaları çalışmalarına hız verilmiştir. Özel eğitim eğitmenleri son dönemde en çok ihtiyacı duyulan meslek grubu olarak karşımıza çıkmaktadır.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü mezunları oldukça büyük avantajlara sahip olmaktadırlar. Üniversitenin YÖK denkliği olması sebebiyle alınan diploma ve unvanlar, aynı biçimde ülkemizde de geçerli olmaktadır. Fazladan okumaya gerek bulunmaktadır. Ayrıca Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Bologna Kriterleri uyum programları çerçevesinde eğitim sunduğundan, diploması Avrupa başta olmak üzere pek çok ülkede geçeli olmaktadır. Yine bu sebeple, Avrupa da istenilen bir şehirde iş bulma ve çalışma şanslara da sahip olmaktadırlar. Eğitim süresince ERASMUS programları sebebiyle, öğrenci değiş tokuşu yapılmakta, böylelikle istenilen bir ülkede yaklaşık 1 yıl kadar eğitim alınabilmektedir.
Dünyaya yaklaşık olarak 150000 mezun veren bu üniversite, Üsküp gibi tarihi ve güzel bir şehirde, kültürel ve sosyal hayatın mükemmel olduğu bir yerde bulunmaktadır. Eğitim kalitesi, bulunduğu yer, eğitim kadrosu ve 2000 Euro bedelle, Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Özel Eğitim Bölümü yurt dışında okumak isteyenler için oldukça caziptir.