+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLİĞİ BÖLÜMÜ TÜRKÇE EĞİTİM - Makedonya Üniversiteleri

Makedonya Cumhuriyeti’nin ilk, Makedonya’nın en büyük üniversitesi olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nde yaklaşık 50000 öğrenci okumaktadır. 21 fakültesiyle, her alanda uzman eğiti ve akademik kadrosuyla her geçen yıl yabancı öğrenci sayısında artış gözlenen üniversite uluslar arası bir üne de sahip bulunmaktadır.

       Sadece öğrenci kapasitesi ve mevcut bölümlerini çoğaltmakla kalmayan üniversite, sosyal, akademik, araştırmacı alt yapısı ve çalışmalarıyla da göz doldurmaktadır.
           

       Okul öncesi eğitim, eğitim sürecinin en önemli basamağı olmaktadır. Çocukların ilk başta, ailelerinden uzaklaşarak, sosyalleştiği, okulla, öğretmenle tanıştığı bir kurumdur. İlkokula hazırlık olarak algılanıp bilinse de, asıl görevi, çocukların kendi ihtiyaçlarını tek başlarına giderebilmelerini sağlamaktır.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümünde Türkçe Eğitim şansı bulunmaktadır. Üstelik 800 Euro gibi oldukça ucuz bir fiyata okul öncesi öğretmeni olabilmek oldukça keyifli ve cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.
Okul Öncesi Öğretmenleri, çocukların sosyalleşmelerinde, tuvalet alışkanlığı kazanmalarında, el, yüz ve diş temizliğinde, kendi başlarına yemek yiyebilme becerileri edinmelerinde, ince el kaslarının gelişiminde, çocukların kendilerine güven duymalarının sağlanmasında görevlidirler. Tüm bunların sonunda da, okuma yazmaya hazırlık çalışmaları gelmektedir. Bu meslek grubunda yer almak isteyenlerin, çocuklara karşı anlayışlı, sevgi dolu olması, sabırlı ve hoşgörülü bireyler olmaları şarttır. Okuldan mezun olan öğrenciler Okul öncesi öğretmeni unvanıyla görev yaparlar. Devlet ve ya özel sektörlerde bulunan, ana okulları ve kreşlerde çalışabilmektedirler.

      Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Okul Öncesi Bölümü Türkçe Eğitim şansının yanı sıra başka avantajlarda sunmaktadır. Üniversitenin YÖK Denkliği bulunmaktadır. Böylelikle alınan diploma ve unvanlar ülkemizde de geçerli olmaktadır. Bologna Kriterlerine uygun olan üniversite, uyguladığı AB eğitim programları sayesinde de, verilen diploma yaklaşık 70 ülkede geçerli olmaktadır. Bununla beraber Avrupa da iş bulma, çalışma ve yaşama hakları da mezunlara verilmektedir. ERASMUS programı dahilinde de Avrupa’da istenilen bir ülke de 1 yıl eğitim görme hakkı da kazanılmış olmaktadır. Staj ve iş bulma konularında da okul yönetimince ciddi adımlar atılmakta, öğrenciler bu sıkıntılı süreçte desteklenmektedirler. Üsküp gibi güzel ve tarihi bir şehir de okumanın keyfiyle beraber, bu kadar avantajında sunulduğu bu üniversite de okumak, özellikle yurt dışı tercihleri olanlar için oldukça caziptir.