+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Film ve Montaj Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Film ve Montaj Bölümü, tüm dünyada sinema ve televizyon sektörüne kalifiye elemanlar yetiştirmeyi hedefler. Genellikle sinemaya ilgi duyan öğrencilerin seçtiği Film ve Montaj Bölümü, zevkli ve aynı zamanda sanatla iç içe bir bölümdür. Film tekniklerinin öğretildiği, dünya film sektörüne ilişkin eğitimlerin verildiği, film çekmekten montaja kadar geçen sürenin uygulamalı ve teorik olarak verildiği eğitim programlarında öğrencilere dünya sineması, yönetmenler, sinema ve sinemayı etkileyen sanatsal akımlarla ilgili dersler de verilmektedir. Fotoğrafçılıkla beraber, sinema tarihi, belgesel,  sanat tarihi, sosyoloji, eleştiri, analiz,  iletişim kuramları, psikoloji, felsefe, estetik ve iletişim gibi dersler de programa dahildir.

Kitle iletişimi hakkında eğitimler de alan öğrenciler senaryo yazımı ve senaryo teknikleri hakkında da dersler alırlar. Bölümden mezun olanlar genellikle çok iyi birer yönetmen, sanat yönetmeni, görüntü yönetmeni, senarist, montajcı, kurgucu, reklamcı ya da fotoğraf sanatçısı olurlar. Film ve Montaj Bölümü’nde dersler teorik ve uygulamalı verilirken, öğrenciler staj da yapmaktadırlar. Ayrıca çeşitli projelerde de çalışma imkanı bulmaktadırlar.

Film ve Montaj Bölümü’nden mezun olan öğrenciler dünyanın pek çok ülkesinde, sinema ve televizyon sektöründe çalışabilirler. Yönetmen, yönetmen yardımcısı, senarist, görüntü yönetmeni, haber yönetmeni, montajcı ve kurgucu gibi pek çok alanda görev alabilirler. Film ve Montaj Bölümü’nün senelik eğitim ücreti 3000 Euro’dur.

Kiril Metodi Üniversitesi’nde eğitimler ücretlidir. Rakamlar oldukça uygundur ve üniversitesin eğitim dili Makedonca’dır. İngilizce eğitim verilen bölümler de bulunmaktadır. Kiril Metodi Üniversitesi’nin 21 fakültesi bulunmaktadır. Fakültelere bağlı çok sayıda bölümde eğitim veren üniversite Bologna Eğitim Sistemi’ne dahildir. Çağdaş bir anlayışla verdiği eğitim hizmetini geniş ve nitelikli bir akademik kadroyla sürdürmektedir.

Balkanlar’ın ve Makedonya’nın en önemli üniversiteleri arasında olan Kiril Metodi Üniversitesi, AB uyumlu bir eğitim anlayışına sahiptir. 50 binden fazla öğrencisi bulunan üniversitenin çok sayıda Türk öğrencisi de bulunmaktadır. Bugüne dek 130 binden fazla mezun vermiştir. Sosyal açıdan şehir ve üniversite çok sayıda etkinliğe ve faaliyete sahne olmaktadır. Bu da öğrencilerin kendilerin yi hissetmelerine ve sosyal açıdan gelişmelerine neden olmaktadır.