+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

EĞİTİM BİLİMLERİ - Makedonya Üniversiteleri

Son zamanlarda eğitim bilimlerine olan ilgi oldukça arttı. Buna eş değer olarak üniversiteler kendi bünyesinde ki eğitim bilimlerine birçok ayrıcalık kattı. Peki, eğitim bilimleri nedir?
Eğitim bilimleri eğitimi inceleyen bilim  dallarının tamamına verilen addır. Bahsettiğimiz üniversitelerin başında Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Eğitim Fakültesi gelmektedir. 1949 yılında 3 fakülte eğitim hayatına başlayan Kirili Metodi üniversitesi; bugün 21 fakülte ve 5 araştırma enstitüsü eğitim hizmeti vermeye devam etmektedir.

Birçok başarıda imzası bulunan fakültenin; eğitim ve  bilim konularında uzman akademisyen kadrosu ile kalifiye mezun yetiştirmekte. Yetişen bu kadro eğitim bilimleri adı altında genç nesilleri yetiştirerek temel disiplinler üzerinde de birçok araştırma yapıp daha nitelikli bir eğitim finanse ediyor. Verilen bu eğitimde öğrenmenin teknikleri, akademik ve sosyal gelişim gibi birçok teorik bilgileri kişilere en doğru ve kaliteli bir zafiyetle enjekte etmekte.

Uygulamalı eğitiminde yer aldığı bu fakültede; bu sayede öğrendiklerini faaliyete geçiren öğrenciler öğrendiklerini daha iyi pekiştirmekte. Bir çok fakülteden ayrıcalıklı olarak; Kiril i Metodi üniversitesinin diğer faaliyetleri arasında çeşitli bilimsel araştırma enstitüleri, sanat, spor, bilgi ve eğlence gibi faaliyetler gösteren  dernekler ve sosyal kulüpler mevcuttur.  Eğitsel psikolog  olarak tanımlanmakla beraber okullardaki uygulayıcılar veya okulla ilişkili alanlardaki uzmanlar öğrencileriyle yakından ilgilenip, onların daha iyi eğitim almalarını sağlıyorlar...

Eğitim bilimlerinde öğrenim gören öğrenciler; öğrenme doğrultusunda, uzman eğitmenler tarafından uygulamalı eğitim verilip onları düşünmeye, yorumlamaya ve çözümlemeye sevk ediyor. Kiril i Metodi üniversitesi bu yönüyle eğitim bilimlerine önem vermiş ve hem kişisel, hem de toplumsal olarak birçok akademisyenin kendi içerisinde barındırmaktadır.

Kiril i Metodi üniversitesi öğrencileriyle bireysel ve mekanik bir yaklaşım izler. Bu nedenle bütünü değil, bütünü parçalayarak yorumlar. Sürü psikolojisi olarak nitelendirdiğimiz bu yaklaşım hiçbir zaman benimsenmemiş ve her bireye eğitim bilimlerinde söz sahibi yapmıştır. Bu yönüyle Kiril i Metodi; diğer eğitim bilimleri fakülteleri ile kıyaslamaz. Çünkü eğitimi bilimle buluşturan tek sistematik yapıdır. Makedonya’da eğitim bilimleri bölümünde okumak istiyorsanız Euro star yurt dışı eğitim ve danışmalık şirketine başvurabilirsiniz.