+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ BİLGİSAYAR TEKNOLOJİLERİ VE MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri

            Makedonya’nın en büyük üniversitesi olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi aynı zamanda ülkenin en büyük üniversitesidir. 21 fakülteli üniversite 1949 yılında öğretim hayatına başlamıştır. Günümüzde yaklaşık 50000 öğrenciyle eğitim ve öğretim hayatına devam eden üniversite, hem akademik, hem kurumsal, hem eğitim kadrosuyla her geçen gün gelişmektedir. Uyguladığı eğitim programları ve sunduğu avantajlarla dünyanın pek çok ülkesi tarafından eğitimi kabul görülen popüler üniversitelerden biri olmuştur.

            Bilgisayar teknolojileri ve mühendislikleri, bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bunların kullanılması ile ilgili konularda araştırmalar ve tasarımlar yapan bir alandır. Bilgisayarların günümüzdeki önemi göz önüne alındığında, bu bölümün önemi ve popülerliği açıkça ortaya çıkmaktadır. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Ve Mühendisliği Bölümünde 4 yıllık bir lisans programı uygulanır. Yıllık 1500 Euro harç bedeli ile, bilgisayar programlarının yapısı ve donanımı ile, programlama dilleri, veri yapıları, algoritmalar, sayısal çözümleme, mantıksal tasarım, mikro işleyiciler, sistem çözümleme, matematik, istatistik, fizik, elektrik, elektronik, ekonomi, işletme gibi dersler verilir.

            Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü bitirenler, bilgisayar mühendisi unvanıyla mezun olurlarken, kendi başlarına bağımsız olarak çalışabildikleri gibi, çeşitli bankalarda, yazılım ve programlama şirketlerinde, ekonomi, borsa, alanlarında çalışabilmektedirler. GSM, elektronik araçların üretimi yapan büyük firmalarda, şirketlerin yazılım sistemlerinde, web tasarımlarında da çalışabilmektedirler. Oldukça geniş bir çalışma alanına sahip oldukları açıkça görülen Bilgisayar Teknolojileri ve Mühendislerinin, analitik ve sayısal zekâlarının gelişmiş olması, matematik alanında becerili ve yetenekli olmaları, hayal güçlerinin de gelişmiş olması gerekmektedir. 

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, Bilgisayar Teknolojileri ve Mühendisliği Bölümünü bitirenler birçok avantaja da sahip olmaktadırlar. Mezuniyetle birlikte alınan diploma, YÖK Denkliği nedeniyle, ülkemizde de geçerli olmakta, sahip olunan unvan aynı şekilde geçerli olmaktadır. Bologna Kriterlerine uyum sebebiyle de Avrupa da çalışma, yaşama hakkı mezunlara sunulmaktadır. Yine öğrenim süreleri içerisinde ERASMUS programı uygulandığından, 1 yıl Avrupa da eğitim görme hakkına da sahip olmaktadırlar. Oldukça kaliteli ve aynı eğitim kriterlerinin uygulandığı pek çok okula göre oldukça ucuz olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, bu nedenle pek çok yabancı öğrencinin en çok tercih ettiği okul olmaktadır.

Bilgisayar ve haberleşme teknolojileri konusunda ve programlama becerisiyle ileri düzeyde yazılım geliştirip kullanabilen kişi olmak istiyorsanız Eurostar yurtdışı eğitim merkezi kayıt işlemlerinizde rehberlik hizmeti sunmaktadır detaylı bilgi için bizi arayınız.