+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri

            1949 Yılında Üsküp şehrinde kurulan üniversite Makedonya’nın en büyük üniversitesidir. Aynı zamanda Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, ülkenin ilk devlet üniversitesidir. Öğrenci sayısı, uyguladığı programlar, kaliteli eğitim, sosyal ve kültürel faaliyetleri ve akademik başarılarıyla dünyada kabul görmüş ve tanınmış bir üniversitedir.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Psikoloji Bölümü, bu alanda eğitim alacaklar için oldukça büyük avantajlar sunmaktadır. Her şeyden önce 2000 Euro harç yatırılarak başlanan eğitimin sonunda alınan diplomayla birlikte, YÖK Denkliği nedeniyle ülkemizde de diploma aynı şekilde kabul görmektedir. Yani ekstradan birkaç dönem okuma zorunluluğu yoktur. Bologna ölçütleri uyum programlarının uygulandığı üniversitede, diploma Avrupa ve dünyadaki yaklaşık 70 ülkede kabul görmektedir.
Psikoloji, insan ve hayvan davranışlarını, bu davranışlarla ilgili, biyolojik, sosyal ve psikolojik süreçleri inceleyen bir alandır. Bir meslek olarak Psikoloji ise, psikoloji bilgilerinin, insan sorunlarını çözmek için kullanılmasıdır.

            4 yıllık psikoloji eğitimlerini tamamlayanlar psikolog unvanını alırlar. Psikologlar, iki önemli ilişki üzerinde çalışırlar. Bunlar beyin ve davranış ilişkisiyle,  çevre ile davranış arasındaki ilişkilerdir. Psikologlar, araştırmacı, gözlemci ve yaratıcı olmak zorundadırlar. Ayrıca birey ve toplumların değişen gereksinimlerini karşılamak için, yeni kuramlar geliştirmek zorundadırlar.
Psikologlar özel olarak çalışabildikleri gibi, kamu ve ya özel sektöre ait hastanelerde, özel okullarda, üniversitelerde, şirketlerde, yine polis teşkilatı, askeriye, bilgisayar ve bilişim teknolojilerinde, kısaca birçok meslek grubuyla birlikte çalışarak topluma hizmet ederler. İş alanı oldukça geniş olan psikoloji, günümüzün popüler meslek alanlarındandır.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Psikoloji Bölümü, bu alanda eğitim almak, özellikle yurt dışında okumak isteyenlerin en çok tercih ettikleri yerdir. Avrupa ve dünyada tanınan, geçerli olan diploması, 2000 Euro gibi ucuz harç bedeli, mezuniyetten sonra hem ülkemizde, hem de yaklaşık 70 ülkede geçerli olan unvan ve çalışma hakkı nedeniyle popülerliğini her geçen gün arttırmaktadır. Uygulanan ERASMUS Programıyla, 1 yıllık Avrupa’da eğitim görme imkânını da beraberinde sunan üniversite, öğrencilerine staj döneminde büyük yardımlar da yapmaktadır. Üniversite öğrencilerine eğitim süreçleri boyunca, sosyal ve kültürel olanaklar da sunmakta, her alanda kaliteli hizmetlerle yanlarında olmaktadır.