+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Hırvatça Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Hırvatça Bölümü, Hırvatça dilinin kökenlerinin, etimolojisinin ve dilbilgisinin öğretildiği bir bölümdür. Hırvatça konuşan ülkelerin kültür yapılarının da ele alındı bölümde, Hırvat edebiyatını oluşturan akımlar, yazarlar, tarihi süreçler de ele alınır. Hırvat dili dışında, kültürü ve tarihine yönelik dersler de yapılır. Öğrenciler Hırvatça dilini hem yazma hem okuma hem de konuşma anlamında en iyi şekilde öğrenirler.

Dersler arasında metin okuma, metin yorumlama, metin eleştirisi, kuramsal edebiyat, dilin kökenleri, kültür ve sanat dersleri dışında, kompozisyon, çeviri, tercümanlık gibi eğitimler de verilmektedir. Karşılaştırmalı edebiyat dersleri haricince Hırvatça konuşulan bütün ülkelerin kültürel ve tarihi yapısı ile birlikte edebiyat alanındaki süreçleri de incelenmektedir.

Hırvatça Bölümü'nden mezun olan öğrenciler, Hırvatça konulan bütün ülkelerde iş bulabilmektedirler. Hırvatça konuşulan okullarda öğretmenlik yapabilirler. Konsolosluklarda ya da elçiliklerde çalışabilecekleri gibi, Hırvatça tercüme yapabilirler. Tercüme ofisleri dışında turizm ofislerinde de iş bulabilirler. Yabancı dil merkezleri ve üniversitelerde akademisyen olarak da kariyerlerine devam edebilirler. Hırvatça Bölümü’nün senelik eğitim bedeli ise 2000 Euro’dur.

Makedonya'da bulunan Kiril Metodi Üniversitesi, yurt içinden ve yurt dışından hatta Türk öğrencilerden çokça talep alan önemli bir üniversite. Balkan ülkeleri arasında haklı bir isme sahip olan üniversite son derece prestij sahibi. 1949'dan beri eğitim öğretim hayatına devam etmekte olan Kiril Metodi Üniversitesi toplamda 21 fakültede eğitim vermeye devam etmektedir. Üniversiteye bağlı bulunan 5 tane Araştırma Enstitüsü bulunmaktadır.

 

 

Kiril Metodi Üniversitesi çağdaş ve bilimsel bir eğitim anlayışına sahiptir. Bologna Eğitim Kriterleri'ni kabul eden ve bu kriterler doğrultusunda AB uyumlu bir eğitim sürdüren Kiril Metodi Üniversitesi’nin 50 bini aşkın öğrencisi bulunmaktadır. Avrupa standartlarında verilen eğitime ek olarak öğrencilerin ve akademisyenlerin değişim programı olarak bilinen Erasmus Programı'nın uygulanıyor olması da, üniversiteye çok sayıda konuk akademisyen gelmesini, öğrenci ve akademisyen değişimi yapabilmeyi olanaklı kıldığı için önem taşımaktadır. Kiril Metodi Üniversitesi, ülkemizde de son derece popüler bir üniversitedir. Öğrencilerin yaşamalarına uygun bir şehir ve hoşgörüye, alt yapı ve teknik imkanlara sahip olan üniversitede öğrenim paralıdır. Ancak bölümlerin senelik ücretleri oldukça uygun fiyattadır.