+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

KIYMETLİ TAŞ VE METAL İŞLEMECİLİĞİ - Makedonya Üniversiteleri

KIYMETLİ TAŞ VE METAL İŞLEMECİLİĞİ
    Son yıllarda taşların insan üzerinde bıraktığı etki ve anlamları sayesinde takılara hayat vermektedir. Tüm değerli taşların ayrı bir anlamı olmakta ve kadınların büyülü dünyasını etkilemektedir. Bundan dolayı mesleki olarak eğitim almak isteyen ve takı tasarımına önem verenler için üniversitenin kıymetli taş ve metal işlemeciliği bölümünde akademik eğitim verilmektedir.

Takılarda ve süslü eşyalar üzerinde kullanılan taşlara ocaklarda şekil verilerek değer kazanmaktadır. Bu bölümü meslek olarak yapmak isteyen kişilerin, kesinlikle el becerisi gelişmiş olmalı ya da iyi bir yeteneğe sahip olması şarttır. Çünkü taşa şekil verirken becerikli eller ve iyi bir gözlemci daima mükemmel ürünler meydana çıkartacaktır.

Meslek lisesinden mezun olanlar kesinlikle yüksekokulda da akademik eğitimlerini tamamlayarak iyi bir eğitim almalıdırlar. Kıymetli taşlara şekil verecek olan kişilerin kesinlikle renk körü olmaması gerekmektedir. Bu taşlara şekil verirken önemli bir detay olarak, atlanmaması şarttır. Bunun dışında sanatsal olarak tasarım gücü kuvvetli, sıra dışı tasarımlara yer verecek kişiler olmalıdır.

Estetiğe daima önem veren ve üzerinde taşıyan öğrenciler tasarladıkları her ürünü çizim üzerinde teknik ve artistik olarak anlatabilmesi gerekiyor. Algısı oldukça yüksek olan, gözlemi dikkatli şekilde yapan ve dahası renkler ile mükemmel kombinler çıkartabilen nitelikte kişiler rahatlıkla seçebilirler. Ancak el becerisi ve tasarım gücü çok zayıf insanlar bu bölümü seçmemesi gerekmektedir.

İlk yıllarda temel ve teknik dersler hakim olmaktadır. Teknik resim, temel sanat eğitimi, genel kültür dersleri ile donatılmıştır. Daha sonraki yıllarda verilen temel eğitim artık teorikten çıkarak pratikliğe doğru ilerlemektedir. Öğrencilerin daha özgür bir ortamda çalışması ve dahası taşlar ile rahatlıkla oynamasına izin veriliyor. Bu tarz bölümlerde hammadde ile ne kadar çok uğraşılır ve şekil vermeye çalışılır ise; o kadar çok şık ürünler çıkacaktır. Bundan dolayı pratiklik kazanmak bölüm açısından oldukça önemlidir. Taş ve metal işlemeciliği bölümüne girebilmek için yetenek sınavları önemlidir. Yetenek isteyen bir bölüm olmasından dolayı şartların yerine gelmesi gerekiyor. Tasarımınıza ve el becerisine güvenen öğrenciler kesinlikle böyle sanatsal bir bölüme girmelidirler.