+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Diş Hekimliği - Makedonya Üniversiteleri


Diş Hekimliği, tarihi sürecine baktığımız zaman M.Ö 3000’li yıllara rastlayan diş tedavisi 18. yüzyılda bağımsız bir meslek haline gelmiştir. Diş Hekimliği dünyada, 19 yüzyılda gelişmeye başladığı gibi Türkiye’de Osmanlı Devleti döneminde gelişmeye başlamıştır. Tıp dan ayrı bir bilim dalı olarak incelenmiştir. 19. yüzyılda başlayan diş hekimliği Tanzimat ve meşrutiyet dönemlerinde batıya bakılarak geliştirilmiştir. Cumhuriyet döneminde ise diş hekimliği eğitimi Modern Tıp ve Diş Hekimliği olarak bu dönemde geçilmiştir. Cumhuriyet döneminde ilk kurulan Tıphane ve Cerrahane-i Amire adı altında 1927 de kurulan moden tıb ilk aşamasını oluşturmuştur.
Diş Hekimliği denince ağız sağlığı, dişlerin, diş etlerinin, çene ve komşu dokuları, ağız boşluğunun, diş çene düzensizliklerinin sağlığının korunması teşhis-tedavi gibi faaliyetleri gösteren bu mesleğe verilen isme denir. Bu işi icra eden kişiye de Diş Hekimi denir.
Diş Hekimliği el becerisi isteyen çok ehemmiyetli ve dikkatli olunması gereken bir meslektir. Diş doktorları, hastaların şikayetlerini dinlerler gerekli muayeneyi yaptıktan sonra gerekli teşhis ve tedavi yöntemlerini uygulamaya başlarlar.

Ülkemizde birçok üniversitede diş hekimliği fakültesi bulunmaktadır. Ve halen açılmayı bekleyen üniversiteler vardır. Diş fakültesi bütün üniversitelerde bulunmaması ve ülkemizde sınav sistemine bağlı olarak kayıtlar alınmasından dolayı, puanları çok yüksektir. Puanı en yüksek bölümlerden biri bir tanesidir. Hem zor bir bölüm olması, hem de puanı yüksek olduğu için bu bölümün kazanmak zordur.
Maddi cihetten ise külfetli bir bölümdür. Ülkemizde iş sahası ve kazancı çok olan bir fakültedir. Akademik kariyer noktasında toplumda önde gelen mesleklerdendir. Bu bölümü yurtdışında okumak isteyenler 2000€’ya Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Diş Hekimliğini uygun fiyatla daha ucuza sınavsız okuyabilirler. Makedonya’nın ve balkanların, en köklü ve en prestijli üniversitelerinden biridir.

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi zengin akademik kadrosuyla, 50 bine yakın üniversite talebesiyle ve ayrıca bu üniversiteden alınan diplomanın 70 ülkede geçerliliği olmasıyla büyük ve kapasiteli bir üniversite özelliği taşımaktadır. Yurtdışından gelip kayıt yaptıran öğrenciler çok çeşitli imkanlar sağlayan üniversiteye Diş Hekimliğini okumak isteyen öğrencileri beklemektedir.