+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Rusça Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

 

 

Dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan Rusça, asırlar boyunca pek çok alanda önemli bir iletişim dili olmuştur. Bugün dünya üzerinde 150 milyon civarında kişi Rusça konuşmaktadır. Uluslararası platformlarda, özellikle ticari ve siyasi oluşumlarda Rusça stratejik bir dildir, bu nedenle Rusça öğrenmek iş ve kariyer açısından avantajlı bir durumdur.

Kiril Metodi Üniversitesi Rusça Bölümü’nde Rus dili eğitimi verilirken aynı zamanda Rus edebiyatı ile ilgili dersler de verilmektedir. Rus dilini öğrenirken, Rus kültürünü, edebiyatını, folklorunu da eğitim programına koyan akademisyenler, son derece uzman ve yetkin öğretim görevlilerdir. Rusça konuşan ülkelerin siyasi, edebi kültürel tarihleri konusunda da eğitimler verilen Rusça Bölümü’nde, Rusça dilinin etimolojik yapısı da incelenmektedir. Okuma, konuşma ve yazma konusunda uygulamalı dersler verilirken, geçmiş döneme ve bugüne ait pek çok metin üzerinde çeviri çalışmaları yapılmaktadır.

Rusça Bölümü’nden mezun olan öğrenciler, Rusya’da çalışabilmeleri dışında, dünyanın pek çok kuruluşunda tercüman olarak çalışabilirler. Dışişleri Bakanlıkları’nda, Turizm Bakanlıkları ya da müdürlüklerinde, Rehberlik merkezlerinde, Çeviri bürolarında, pek çok yabancı ithalat firmasında kariyer yapabilirler. Aynı zamanda lise ve dengi okullarda gerekli formasyon eğitimlerini tamamlayarak öğretmen de olabilirler. Rusça Bölümü’nde eğitim almak isteyenler yıllık olarak 2000 Euro ödeyeceklerdir.

Kiril Metodi Üniversitesi’nde 21 fakülte vardır. 5 adet de araştırma enstitüsü bulunan üniversitede eğitim paralıdır. Yıllık alınan ücretler oldukça uygun rakamlardır. Bu nedenle çok sayıda öğrenci eğitimin kalitesi dışında, ekonomik olarak da uygunluğu açısından Kiril Metodi Üniversitesi’ni seçmektedir. Türk öğrencilerin de ciddi bir talebi olduğu görülmektedir. Pek çok öğrencimiz mezun olmuş ve eni kayıt dönem için başvuru yapmıştır.

1949 yılından beri çağdaş bir eğitim anlayışıyla hizmete veren Kiril Metodi Üniversitesi, Bologna Kriterleri’ni esas alarak, AB standartlarında bir eğitim vermeyi sürdürmektedir. 50 binden fazla öğrencinin okuduğu okulda, yabancı öğrenci sayısı da oldukça fazladır. Çok sayıda akademisyenin olduğu üniversitede, öğrencilere bilimsel çalışmalar dışında sosyal hayatlarını da zenginleştirecek faaliyetler sunulmaktadır.
Kiril Metodi Üniversitesi’nde Erasmus Öğrenci Değişim Programı da uygulanmaktadır. Böylece  çok sayıda öğrenci yurt dışına giderek kendi alanlarında pratik yaparken bir yandan da farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olmaktadır.