+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Romanca Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

Romanca dilinin öğretildiği Romanca Bölümü, Kiril Metodi Üniversitesi’nde her biri alanlarında uzman ve nitelikli akademik kadroyla eğitim vermektedir. Romanca konuşulan ülkelerin tarihleri ve kültürlerine yönelik eğitimler ve incelemelerin de yapıldığı Romanca Bölümü’nde öğrencilerin en ileri seviyede Romanca konuşmalarına ve Romanca dilbilimcisi olabilmeleri için eğitimler verilmektedir. Roman dili ve edebiyatı ile ilgili dersler, Roman kültürü, Roman tarihi, Roman edebiyatı ve edebiyatçıları kapsamında süren dersler, teorik ve uygulamalı olarak ikiye ayrılır. Uygulamalı alanlarda öğrenciler Romanca konuşma, yazma ve okuma konusuna pratik yaparlar ve kompozisyon yazmak, metin eleştirisi, kuramsal yaklaşım, metin çözümleme gibi derslerde eğitim görmektedirler.


 

Kiril Metodi Üniversitesi’nde eğitim paralıdır. Ancak eğitim ücretleri yıllık alındığından son derece uygun fiyatlardır. Romanca Bölümü’nün yıllık ücreti 2000 Euro’dur. Eğitimin kalitesi ve fiyatların uygunluğu hem ülke içinden, hem de yurt dışından çok sayıda öğrencinin Kiril Metodi Üniversitesi’ni tercih etmesine sebep olmaktadır. Türk öğrencilerden de ciddi bir talep vardır. Makedonya ile tarihi ve kültürel anlamda ortaklığımızın olması da Türk öğrencilerin tercihlerinde önemli rol oynamaktadır.

Kiril Metodi Üniversitesi köklü bir üniversitedir. 1949 yılından beri eğitim faaliyetlerini sürdüren üniversite dünyada 70’den fazla ülkede tanınmaktadır. Bu durum, mezun olan öğrencilerin dünyanın pek çok ülkesinde iş bulabilmesi, kariyer yapabilmesi anlamına gelmektedir. Balkanlar’ın da en saygın ve prestijli üniversiteleri arasında bulunmaktadır.

Bologna Eğitim Kriterleri baz alınarak verilen eğitimler, AB ile uyumludur. Üniversitenin eğitim dili Makedonca’dır ancak bazı bölümlerde İngilizce eğitim verilmektedir. İngilizce bilgisi yetersiz olan öğrencilere İngilizce hazırlık dersleri verilmektedir. Erasmus öğrenci değişim programına da sahiptir. Öğrenciler bu program dahilinde pek çok Avrupa ülkesinde bulunan üniversitelerde pratik yapma ve kültürel anlamda bilgi sahibi olma olanağına sahip olurlar. Erasmus Değişim Programı’yla akademisyenler de konuk olarak gelebilir ya da başka üniversitelere gidebilirler. Bunlar da eğitimin kalitesinin artmasına sebep olmaktadır.

Bugüne dek 150 bin civarında mezun veren Kiril Metodi Üniversitesi’nde Lisans, Yüksek Lisans, Doktora programlarında eğitimler verilmektedir. Hem üniversite, hem de şehir öğrencilerin sosyal yaşamlarına katkıda bulunacak çok sayıda organizasyon ve eğlenceye sahiptir.