+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Otomasyon Ve Yönetim Sistemleri - Makedonya Üniversiteleri

 

 

            Otomasyon ülkemize sanayileşme başladığından beri girmiştir. Otomasyon otomatik kontrol anlamına gelmektedir. İnsan gücünün yanı sıra değişik amaçlarda kullanılmak üzere makineler üretilmiş ve sanayi sektöründe harcanacak olan güç insanlar ve makineler arasında paylaştırılmıştır. Gelecek nesillerde çok ihtiyaç duyulacak olan otomasyon bölümünden mezun olmuş elemanları yetiştirmek için şimdiden çalışmalar yapılmakta ve ileriki zamanlar için duyulacak ihtiyaç giderilmeye çalışılmaktadır. Bu bölümde görülecek dersler arasında bilgisayar, elektrik, elektronik, makine ve hidrolik- pnömatik yer almaktadır. Bu bölümde göreceğiniz derslerde öğreneceğiniz teorik bilgileri uygulayabileceğiniz laboratuarlar arasında multimedya, programlama, elektrik- elektronik, mikroişlemciler, fabrika, otomasyon ve mekanik laboratuarları yer almaktadır.

            Otomasyon bölümünde okuyacak olan öğrenciler birtakım yeterlilikleri kazanarak mezun olmalıdırlar. Aksi takdirde alanlarında bekledikleri başarıyı elde edemezler. Fabrika üretim ve otomasyon sistemleri, robotik- dijital elektronik, mikro bilgisayar programlama, multimedya, network teknolojisi, CAD- CAM teknolojisi gibi konularda kazanacağınız yeterliliklerle alanınızda en iyi yerlere yerleşebilirsiniz. Günümüzde nitelikli iş ortamlarında çalışabilmek amacı ile çoğu zaman yapılacak işi insandan daha hızlı gerçekleştiren makinelerden yararlanma yolu tercih edilmektedir. Zekânızı kullanarak insan yaşamını daha kolaylaştıracak olan otomasyon bölümünde üretim sektörü haricinde savaş endüstrisi ve sosyal yaşam alanında da otomasyondan yararlanılmaktadır.

Uzay gemisi ve robot yapımında gen denetiminde yararlanılacak olan robotik insanların kullanım aşamalarında sürekli otomasyondan yararlanılmaktadır.

            Yönetim sistemleri bölümü de son yılların en çok takip edilen ve gelecekte ihtiyaç duyulacak olan bölümleri arasında yer almaktadır. Bu bölümde rekabetçi bir anlayışta hareket eden bilişim stratejileri oluşturma, karar verme, planlama ve kontrol mekanizmalarını verimli bir şekilde kullanmayı sağlayacak bilişim sistemlerinin geliştirilmesi aşamasında rol almaktadır. Ekonomik konulardaki en güncel bilgilerin elde edilip işlenme ve dönüştürülme aşamalarında nasıl bir yol izleyeceğiniz konusunda bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacak olan yönetim sistemleri bölümü gelecek nesillerin daha nitelikli olarak yetişmesini sağlamaktadır. Üsküp Kirli Metodi Üniversitesi’nde bu bölümlerden (otomasyon ya da yönetim sistemleri bölümü) herhangi birini okumak istiyorsanız 2000 Euro ödeyerek bu hayalinizi gerçekleştirebilir ve geleceğinizi sağlam temeller üzerine alabilirsiniz.