+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, Güç Otomasyon ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Bölümü - Makedonya Üniversiteleri


Yenilenebilir enerji kaynakları, tabiatta sürekli bir halde devam eden enerji akışından elde edilen ve üretilen enerjidir. Bunlar güneş ışığı, rüzgar, su, jeotermal gibi şeylerden enerji üretilir. Genel olarak bunu tabir edersek tabiattaki, enerji kaynağından elde edilen enerjiyi kullanan ve kaynağın tüketme hızından daha çabuk bir şekilde kendini yenileyebilmesidir. Misalen, güneşten elde edilen enerjiyi kullanan makine veya teknoloji zamanla enerjiyi tüketir. Fakat bu elde edilen enerji tabiattan geldiği yani güneşten olduğu için tükenmez kendini yeniler. Bu enerjinin insanlar yaşayan canlılar tarafından tüketilmesi mümkün değildir. Petrol, demir gibi toprağın altından çıkan enerji kaynakları zamanla tükenme durumundadır.

Otomasyon ise yapılan işin insanlarla makineler arasında paylaşımıdır. Makine yoğun kullanılıyor ise tam otomasyonu, tam kullanılamıyor ise yarım otomasyonlu iş olur. Dünya rekabetinin çok olduğu bir dönemde otomasyon ve yenilebilir enerji çok ehemmiyetli olmaktadır. Elde edilen ürünün ne kadar ucuza üreticiler ise dünya rekabetinde o ülke o kadar güçlüdür. Onun için bu Güç, Otomasyon ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Bölümü geleceğin mesleklerinden biri olacaktır. Dünyada enerji kaynaklarının tükenmesi gittikçe zayıflaması özellikle petrolün kaynaklarını belli bir zaman sonra tükeneceği için bu durumdan kaynaklanan arızaları gidermek için dünyada yenilenebilir enerji kaynakları oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bunun için gerekli çalışmalar devam etmektedir. Bir sürü proje bunun için üretilmektedir.

Enerji hayatımızın bir parçası olduğu için bizim büyük bir ihtiyacımız haline gelmiştir. Güneş enerjisinden, rüzgar ve su enerjisini kullanarak enerji üretmek için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Bunlarda enerji bitmemekle beraber yenilenmektedir.

Günümüzde popüler bir bölüm olacak olan Güç, Otomasyon ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Bölümü, çok kıymetli bir meslek haline gelmektedir. Ülkemizde daha yeni bir bölüm olan bu otomasyon ve yenilemez enerji kaynakları Türkiye’de fabrikalarda, devletin farklı sahalarında iş bulma imkanına sahiptirler. Bu bölümü seçecekler için matematik ve fizikte başarılı olmaları çok önemlidir.
Geleceğin bir mesleği haline gelecek olan bu bölüme okumak isteyenler yurtdışında imkanları daha geniş Avrupa standartlarında eğitim görmek ve geniş imkanlara sahip olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, Güç, Otomasyon ve Yenilenebilir Enerji Kaynakları Bölümü senelik 1500€ daha kaliteli bir eğitimle alabilirsiniz. YÖK denkliği bulunan bu üniversite uluslararası ülkelerde geçerliliği bulunmaktadır.