+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Lehçe Bölümü - Makedonya Üniversiteleri


Kiril Metodi Üniversitesi Lehçe Bölümü, Leh dilinin öğretildiği bir bölümdür. Lehçe Polonya'nın resmi dilidir ve dünyada toplam 50 milyon kişi tarafından da konuşulmaktadır. Lehçe Bölümü'nde öğrenciler Hint Avrupa dil ailesini ve Slav dillerini öğrenirler. Leh dilinin etimolojik kökenlerini inceler, dilbilgisi konusunda eğitim alırlar. Leh dili ile ilgili gramer, konuşma, yazma ve okuma dersleri alırlar. Lehçe dil eğitimleri, Kiril Metodi Ünversitesi’nin uzman ve çağdaş akademik kadrosu tarafından verilmektedir. Öğrenciler hem teorik, hem de uygulamalı dersler alırlar.

Lehçe Bölümü'nden mezun olan öğrenciler Kiril Üniversitesi'nin dünyada 70’den fazla ülkede tanınması nedeniyle hemen hemen dünyanın her yerinde iş bulabilme imkanına kavuşurlar. Aldıkları diplomanın prestijiyle kariyer basamaklarını hızla tırmanırlar. Konsolosluklarda çalışabilecekleri gibi elçiliklerde de çalışabilirler. Dil eğitim merkezlerinde öğretmenlik yapabilir ya da tercümanlıkta kariyer yapabilirler. Birçok turizm firmasında ve yayınevlerinde çevirmen olarak çalışabilirler. Özellikle Lehçe konuşan nüfusun giderek arıyor olması da iş olanakları anlamında fırsat anlamına gelmektedir. Lehçe Bölümü’nün senelik eğitim ücreti 2000 Euro’dur.

Kiril Metodi Üniversitesi'nde eğitim ücretli yapılmaktadır. Ancak eğitim ücretleri son derece uygundur. Eğitimin ve şehirde yaşamanın ekonomik olarak da uygun olması yabancı öğrencilerin taleplerinde artışa neden olmaktadır.

Kiril Metodi Üniversitesi eğitim hayatına 1949 yılında başlamıştır. O yıldan bu yana, 3 fakülteyle hizmet verdiği eğitim sektöründe 21 fakülteye çıkarmış ve bugüne dek 150 bin civarında mezun vermiştir. Yurt içinden ve yurt dışından gelen öğrencilerle beraber yaklaşık olarak 50 bin öğrenci eğitime devam etmektedir.

Kiril Metodi Üniversitesi, AB uyumlu bir eğitim politikası sürdürmektedir. Bologna Eğitim Kriterleri'ni esas aldıkları eğitimde öğrencilere teknolojik alt yapı desteği sunulduğu gibi aynı zamanda sosyal açıdan da öğrencilerin gelişimlerine destek olunmaktadır.

Erasmus Öğrenci ve Akademisyen Değişim Programı sürecine dahil olan Kiril Metodi Üniversitesi, öğrencilerin farklı ülkelerde eğitim alarak kendilerini geliştirme imkanı sunarken, konuk olarak gelen akademisyenler sayesinde öğrenciler farklı bakış açıları ediniyor ve yeni kültürlerle tanışma fırsatı buluyorlar.

Kiril Metodi Üniversitesi'nde eğitim Makedonca'dır. Bazı bölümlerde eğitimler İngilizce verilmektedir. İngilizcesi yetersiz olan öğrenciler için hazırlık eğitimleri de mevcuttur.