+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

MÜTERCİM TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri

 

,

            Makedonya’nın ilk devlet üniversitesi olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi, 1949 yılında 3 fakülteyle kurulmuştur. Günümüzde ise 21 fakülte ve bunlara bağlı 5 enstitü ile eğitim ve öğretimine devam etmektedir. Konumu, sağladığı fırsatlar, sosyal ve akademik başarılarıyla kendisinden sürekli övgüyle söz ettiren üniversitenin, yerli ve yabancı olmak üzere yaklaşık 50000 öğrencisi vardır.

            Mütercim tercümanlık bölümünde okumak isteyen öğrenciler yıllık 2000 Euro gibi verilen eğitimle kıyaslandığında komik kalacak bir ücretle, bu isteklerini Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’nde gerçekleştirebilirler.
Mütercim Tercümanlık Programının amacı, İngilizce yazılmış bir metnin, başka bir dile yazılı olarak nasıl çevrileceği(mütercim) ve İngilizce de ki bir konuşmanın, başka bir dile nasıl çevrileceği(tercümanlık) konularında eğitim yapmaktır. Mütercim Tercümanlık Bölümünün Amacı ise, mütercim ve tercüman yetiştirmektir.

            Mütercim tercüman olmak isteyenlerde, yabancı dillere yatkınlık, sözel beceri, dil kuralları, yazım bilgisi gibi yeterlikler bulunması şarttır. Bölüm mezunları, uluslar arası kurum ve işletmelerde, bankalarda, tercüme bürolarında, turizm şirketlerinde, devlet kuruluşlarının ve bankaların dış ilişkiler bölümlerinde, yayın evlerinde çalışabilmektedirler. Ayrıca yayınevlerinde de çeviri işlerini yapabilirler. Yine mütercim tercümanlar, kendilerine ait bir iş yeri açıp, serbest çalışabilirler. Ekonomik olarak çok yüksek kazançlar sağladıkları toplum tarafından bilinmektedir.
Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü, bu işi yapmak isteyen, yabancı dile hâkim öğrenciler için eşsiz bir fırsattır. Her şeyden önemlisi 2000 Euro gibi oldukça az bir harç bedeliyle bu işe başlanabilmektedir. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen, farklı dillerde ve kültürlerde insanlarla birlikte olma şansı, eğitim yanında, farklı kültürle tanışma ve onları anlayabilme, farklı bakış açıları geliştirebilme gibi avantajlar da beraberinde gelmektedir.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümünden mezun olmanın avantajlarıysa saymakla bitmez. Okuldan alınan diplomanın YÖK denkliği olması sebebiyle, alınan diploma ve unvanlar ülkemizde de geçerli olup, hiçbir şart ve başka bir eğitim gerekmeksizin işe başlanabilir. Yine üniversitenin uyguladığı programların uyumluluğu nedeniyle Avrupa başta olmak üzere 70 farklı ülkede diplomalar geçerli olmaktadır. Tüm bunların yanında, Avrupa da istenilen bir şehirde yaşama ve çalışma hakkı da bölüm mezunlarına sunulmaktadır.