+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

KLARNET - Makedonya Üniversiteleri


Ülkemizde müzikle uğraşan o kadar çok insan var ki... Ama Kiril i Metot üniversitesi müzik deyince akla gelen ilk isim oluyor.  Müziği müzik yapan çalınan çalgıdır.  Çalgılara bir göz attığımızda klarnetin Kiril-i Metot üniversitesinde muazzam inleyişini düşünsenize.  Aslında notları canlandıran usta bir klarnetçidir. Üfledikçe seni başka diyarlara götüren eşsiz bir müzikal.


Peki, klarneti klarnet yapan nedir?  Ülkemizde yarım bırakılan o kadar çok notalar var ki; köşe başlarında her adamın ağzında bir klarnet. Kiril i Metot üniversitesi o kadar muhteşem bir atmosfer hazırlamış ki içerisinde. O klarnet inledikçe sanatçı olası geliyor herkesin...

İdeal bir meslek olmalı bence o notaları inletmek. Zaten öyle değil mi? Ülkemizde son dönemde o kadar çok artık ki doruk noktaya ulaştı diyebiliriz. Müzik hocalarını da unutmamak gerek. Çünkü onlar olmazsa kim can verecek notlara. Klarnete üfledikçe çıkmalı bence hayatın tadı ve tuzu.


Yarınımızın geleceği olan  öğrencilerimize;  müzik ruhu öyle bir işlemeli kanlarına klarnet gibi asil ve tek olmalı. Müzik ortamının zeminin hazırlayan Kiril i metot üniversitesi geleceği en mükemmel ve notalı yetiştiriyor öğrencilerini.  Uygulamalı eğitimi sayesinde müziğe can katıyor.
Klarnet bölümü üniversitelerde müzik fakültesinde okuyabileceğiniz bölümler arasında yer almaktadır. Üflemeli bir çalgı çeşiti olan klarnet çalmayı bu fakültede öğrenebilir ve mezun olduktan sonra konserlere katılabilir; canlı müzik çalan yerlerde çalışabilirsiniz. Dilerseniz üniversitedeki akademik eğitim sürecinizde yüksek lisans ya da doktora eğitimi alabilirsiniz. Klarnet bölümünde klarnetin bölümleri ile ilgili teorik bilgileri öğrenerek öğrendiğiniz bilgiler doğrultusunda uygulamaları doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
Akademik eğitim süreciniz boyunca klarnetin orkestradaki önemini kavrayarak yapacağınız uygulamalarda hızlı, akıcı ve duygusal sesler çıkarmayı öğrenmeniz gerekmektedir. Bu durum orkestra da çalarken kendinizi ön plana çıkaracağınız noktalarda yanılma payınızın çok az olması gerektiğinden kaynaklanmaktadır. Diğer tahta üflemeli çalgı aletleri ile kaynaşarak yapacağınız çalışmaların size faydası çok olacaktır. Çünkü katılacağınız konser ya da orkestralarda üflemeli çalgı aletlerinin karşı karşıya gelmesi durumu genellikle karşılaşılan bir durumdur.
Klarnette alacağınız eğitim sırasında (iyi bir klarnet çalan biri olmak istiyorsanız ) klarnet çalımı esnasında yapmak zorunda olduğunuz ses atlama çalışmalarına son derece dikkatli bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir. Geniş aralıklı atlamalarla çalınabilen bu alet bu konuda kullanımı kolay bir çalgı aletidir. Çok kısık ya da çok gür sesle güzel bir şekilde çalındığı için bu aleti çalmayı öğrenirken çok fazla zorlanmadan öğrenmeyi gerçekleştirebilirsiniz.