+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Tıp Fakültesi - Makedonya Üniversiteleri


Dünya üzerinden en kıymetli şey hayattır. Vazifeler içinde en kıymetli ve önemlisi hayata hizmettir. Kıymet noktasında en ehemmiyetli hayat insan hayatıdır. Meslekler içinde insan hayatın devamına ve yaşamasına hizmet edilebilecek en güzel yapılabilecek meslek doktorluk mesleğidir. Bu cihetle dünya üzerinde en kutsi meslek doktorluk mesleğidir. Bu mesleğe insan üniversitelerde yetiştiren fakülte ise tıp fakültesidir. Bu tıp fakültesinin olması toplum ve ülke için çok ehemmiyetlidir. Bir ülkede doktor yetişmemesi demek o ülke için sağlık hizmetlerinin ve insan hayatının ne kadar tehlikede olduğunu gösterir. Doktor yetiştirmeyen ülkeler buna bir delildir.

Ülkemizde baktığımızda kazalar, yaralanmalar, ölüme sebebiyet verebilecek ağır hastalıklar ve salgın hastalıklar gibi birçok insan hayatını tehdit eden böyle musibetlerin olması tıp fakültelerinin ve doktorluk mesleğinin ne kadar ehemmiyetli olduğunu göstermektedir.
Doktorluk mesleği bir ülkenin olmazsa olmazıdır. Eğer bir ülkede doktor yetiştirilemiyorsa o ülke büyük bir sorunla karşı karşıyadır demektir. Bu ehemmiyetli sorunu ancak üniversitede tıp fakülteleri açarak ve doktor yetiştirerek aşılabilir. Her ülke devletleri bunun üzerinde ciddiyetle durması gerekmektedir.
Her ülkede olduğu gibi ülkemizde ise popüleritesini kaybetmeyen mesleklerin başında doktorluk gelir. Dünya nüfusu istatistiklere göre doğanların sayısı ölenlerin sayısından çıkarıldığında saniyede 3 kişi artmaktadır. İnsan sayısının artması, toplumumuzda yenilen yiyeceklerin hormonlu, katkı maddelerin fazla olması ve gıda üretiminde insan hayatına zarar verecek şekilde üretilmesinden dolayı birçok hastalık ortaya çıkmıştır.
Yeni hastalıkların ortaya çıkması doktorluk mesleğinin ve tıp fakültelerinin ne kadar ehemmiyetli olduğunu, ne kadar fazla doktor yetiştirilirse yetişsin ihtiyacın bitmeyeceği anlamına gelir. Meslekler içinde geleceği garantili olarak devlet kadrosunda, okul biter bitmez hemen iş bulunan meslek sağlık sektörüdür ve bunun içinde en ehemmiyetlisi ise doktorluktur.

Ülkemizde tıp fakültesine girmek çok zor olduğu ve puanların fazla olmasından tıp fakültesinde okumak isteyenler için yurtdışında ucuz, sınavsız ve YÖK denkliği olan bir ülkede okumak yolu açılmıştır. Ülkemizde maddi noktadan da çok pahalı bir okuldur.  


Bu özellikleri taşıyan ve güzel kaliteli bir eğitim almak, Üsküp Kiril Metodi Üniversitemizde Tıp fakültesinde okumak isteyenler kişiler için senelik 3000€ ile hayallerindeki mesleği yapabilirler. Üsküp Kiril Metodi Üniversitemize bekliyoruz.