+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Boynuzu Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Fransız Boynuzu olarak da bilinen Boynuz, üflemeli çalgılar bölümüne giren bir müzik aletleridir. Senfoni Orkestraları’nın vazgeçilmez bir enstrümanlarıdır. Kiril Metodi Üniversitesi’nin Boynuzu Bölümü de temel müzik eğitimleri , nota, solfej, akort, enstrüman temel bilgileri, oturuş teknikleri, temel müzik terimleri, müzik tarihi, oktav, gam, müzikte ton, ölçü kavramları, müzikte aralık gibi eğitimler verilmektedir.

Boynuzu Bölümü’nde orkestralara ve senfonilere yönelik dersler de verilmektedir. Öğrencinin enstrümanla teknik çalışmalar yapmasına ve bire bir eğitimlere önem verilir. Sahne bilgisi alan öğrenciler tını, tonlama, uyum gibi konularda da eğitilirler. Aynı zamanda bölümde gruplar halinde çalışan öğrenciler bulunmaktadır ve grup çalışmalarına uygun uygulamalı çalışmalar söz konusudur. Bu anlamda gerekli teknik alt yapı mevcuttur. Boynuzu Bölümü’nde okumanın yıllık ücreti 1300 Euro’dur.

Boynuzu Bölümü’nden mezun olan öğrenciler dünyanın her yerindeki orkestralarda çalışabilirler. Senfoni orkestralarında da çalışabilirler. Müzik grubu kurarak bağımsız çalışabilecekleri gibi, akademik kariyer yaparak öğretim görevlisi ya da okutman olabilirler.

Kiril Metodi Üniversitesi 1949’dan bu yana kaliteli ve başarılı eğitim çıtasını artırmaya devam etmektedir. 3 fakülteyle başlayan Kiril Metodi Üniversitesi’nin şu an 21 fakültesi bulunmaktadır. Öğrenim gören öğrenci sayısı ise 50 binin üzerindedir. Bu öğrencilerin önemli bir kısmı yurt dışından gelen yabancı öğrencilerdir. Bugüne dek mezun edilen öğrenci sayısı 130 binden fazladır Bu büyük başarı ve eğitim kalitesi Kiril Metodi Üniversitesi’ni Makedonya’nın en önemli, en saygın üniversitelerinden biri yapmıştır. Aynı zamanda dünyada 70’den fazla ülkede de büyük bir prestije sahiptir ve tanınmaktadır. Bu durum mezun öğrencilerin iş bulma durumlarını pozitif yönde etkilemektedir.

Eğitimlerin ücretli olduğu Kiril Metodi Üniversitesi’nde ücretler oldukça uygun. Şehir de üniversite şartları da öğrenciler için oldukça ideal şartlar oluşturmakta. Bu nedenle pek çok yabancı öğrenci gibi Türk öğrenciler de üniversitede okumak için yoğun bir ilgi gösteriyor. Kiril Üniversitesi’nde bazı bölümlerde eğitimler İngilizce olmasına rağmen, eğitim genel olarak Makedonca verilmekte. İngilizce bölümleri için öğrencilere İngilizce hazırlık sınıfları da açılmakta. Kiril Metodi Üniversitesi’nde Erasmus Değişim Programı da uygulanmaktadır.