+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Kimya Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Kimya Bölümü

1949 yılında kurulan Kiril Metodi Üniversitesi, Balkanlar’ın en saygın üniversitelerinden biridir. Sahip olduğu 21 fakültede verdiği eğitimlerin Avrupa standartlarında ve başarılı olması, öte yandan akademik personelin her birinin saygıdeğer ve konularında uzman öğretim görevlileri olmalarının katkısı da çok büyüktür. Eğitimde Bologna Kriterleri’ni esas alan üniversite Türk öğrencilerin de en çok rağbet ettiği okulların başında gelmektedir.

Kiril Metodi Üniversitesi öğrencilere teknik altyapı sunar ve uygulamalı derslerin sağlıklı ve kaliteli geçmesi açısından teknolojik alt yapıyı önemseyen çağdaş bir eğitim anlayışını benimser. Eğitim kalitesi sayesinde mezun ettiği öğrenciler aldıkları diplomayla Avrupa'nın ve dünyanın 70'ten fazla ülkesinde iş bulma ve akademik hayatlarına devam etme fırsatı yakalamaktadır.

Kiril Metodi Üniversitesi 21 fakülteye sahiptir. 10 Akademik Enstitü'ye de sahip olan üniversitenin eğitim dili Makedonca’dır. Bazı bölümlerde  ve yüksek lisans programlarında eğitim dili İngilizce’dir. İngilizce seviyeleri yetersiz olan öğrenciler için İngilizce hazırlık programları da mevcuttur. 148 bölümde eğitim veren üniversitensin öğrenci sayısı 50 binden fazladır.

Kimya Bölümü de üniversitenin kaliteli eğitim verdiği bölümlerinden biridir. Maddelerin kimyasal ve atom yapılarının incelendiği, sahip oldukları atom yapısının nasıl değiştirilebileceği üzerine çalışmalar eğitimler verilen ve çalışmalar yapılan Kimya Bölümü'nde, yeni maddelerin üretilmesi konusunda da çalışmalar yapılmaktadır. Kimya Bölümü'nden mezun olan öğrenciler pek çok kimya laboratuarında, ilaç sanayi ve gübre sanayinde, kimyasal tesislerde, hastanelerde görev alabilmektedirler.

Kimya Bölümü'nde eğitimler teorik ve uygulamalı olarak verilmektedir. Son teknolojiyle donatılmış laboratuar çalışmaları öğrencilerin eğitim kalitesini artırmaktadır. Bölümde verilen dersler arasında kimyanın temelleri başta olmak üzere, analitik kimya, anaorganik kimya ve fizikokimya gibi derslerde eğitimler verilir. Bunların dışında organik kimya, elektrokimya, kimya teknolojisi, fizikokokimya, matematik, kimyasal nitelik ve ölçü aletleri gibi branşlarda eğitimler hem uygulamalı hem de teorik bazda sürdürülmektedir. Aldıkları eğitimler sonucunda analitik düşünebilen, etik değerler açısından yüksek, bilinçli kimyagerler yetiştirilmektedir. Kimya Bölümü’nün yıllık eğitim ücreti 3000 Euro’dur.

 

Kiril Metodi Üniversitesi, Avrupa Kredi Transfer Sistemi’ni uyguladığı eğitim sürecinde mezun ettiği öğrencilerin kariyer hedeflerinde önemli başarılara imza atmaktadır.