+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Uygulamalı Kimya - Çevre Kimyası - Makedonya Üniversiteleri

 

            Bilim araştırmacıların yaptıkları araştırmalar neticesinde doğa bilimleri ve uygulamalı bilimler alanında yapılan çalışmalarda kimya biliminin çok faydalı olduğu söylenmektedir. Kimya bilimi uygulama alanı geniştir ve bu bilim dalının diğer fen bilimlerinden yararlanılarak yapılan araştırmalarda daha etkili sonuçlar verdiği son yıllarda yapılan araştırmalarla ispatlanmıştır.

Uygulamalı kimya araştırmaları genel olarak maddeyi temel alarak gerçekleştirilmektedir. Maddenin temel yapıları, bileşenleri ve dönüşümleri uygulamalı kimyanın inceleme alanı içerisinde yer almaktadır. Uygulamalı kimya bölümünde akademik eğitim almaya karar verdiyseniz göreceğiniz ders içerikleri sanayi ürünleri incelemesi, ilaç sektörü, kimya biliminin temel ilkeleri olarak bilinmektedir. Ticari ve endüstri alanlarında etkili olabilmek amacı ile uygulama yapma olanağını da bulabileceğiniz uygulama kimya bölümü gelecekte geçerliliği yüksek bir meslek bilimidir.

            Uygulama kimya bölümü öğrencileri uygulamaya yönelik çalışmalara ağırlık verecekleri için temel kimya bilgisine hâkim olmak zorundadırlar. Kimya alanında hedefiniz kimya sanayi, alternatif bilim, iş- öğretim gibi alanlar olacağı için insan hayatında kolaylık sağlayıcı alanların bu alanlar olduğu bilinmektedir. Öncelikli olarak eğitim alanında gelişmeler kaydedilmiş ve bu gelişmeler neticesinde kimya biliminde verilen eğitim- öğretimde kaliteden ödün verilmemektedir. Bu bölümde okuyanlar organik kimya, inorganik kimya, fiziksel kimya, biyolojik kimya, kinetik, matematik, kimyasal süreçler ve süreç tasarımı, polimer bilimi ve analitik teknikler derslerinde eğitim almaktadırlar.

Uygulamalı kimya haricinde çevre kimyası bölümü de son zamanların en gözde tercih edilen bölümleri arasında yer almaktadır. Çevre kimyası çevresel etmenler içerisinde insanların sağlığını tehdit eden unsurların kimyasal bölümünü incelemenize rehberlik etmektedir.

            Çevre kimyasının genel inceleme alanları içerisinde su, hava, toprak kirlilikleri; bu kirlenmeye bağlı çıkan hastalıklar; ozon tabakasının delinmesi, yerkürenin delinmesi, çeşitli kalıtsal hastalıklar, doğal kaynakların hızla tükenmesi yer almaktadır. Bu alanlarda araştırma yapan kişilerin temel amacı bu durumların önüne geçmektir. Hastalıklara kalıcı çözüm yollar üretmek, yerkürenin daha çok delinmesinin önüne geçmek ve insanların kullandıkları temel kaynaklardaki kirliliklerin önüne geçmek amacı ile bu bölüm geleceğin parlak meslek dallarından biri haline gelecektir.

Uygulamalı kimya- çevre kimyası alanında çalışmalar yapmak ve iyi bir yere gelmek istiyorsanız Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi bünyesinde bu eğitimi almak için 3000 Euro yatırmanız yeterli olacaktır. Bu üniversite son yıllardaki gelişmeleri takip ederek bu bölümü bünyesinde açmıştır ve her geçen gün en güncel çalışmalarla eğitim sürecini sürdürmenize yardımcı olmaktadır.