+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Uygulamalı Fizik - Makedonya Üniversiteleri

 

            Fizik birçok bilimsel araştırmada kullanılan bilim dallarından biri olarak bilinmektedir. Fizik özel ortamlarda geliştirilerek uygulamalı fizik adı altında geliştirilen bir dalı haline getirilmektedir. Uygulamalı fizik şimdiki zamanda bilimsel yöntemlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Üniversite bünyelerine yeni eklenen bir bölüm haline gelmiş olan uygulamalı fizik bölümü ileriki yıllarda daha çok ihtiyaç duyulacak bir bilim dalı haline gelecektir. Uygulamalı fizik bölümünde akademik eğitim olarak en kaliteli eğitimi Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi'nde alabilirsiniz. Bu eğitimi alabilmek amacıyla yıllık 3000 Euro ödemeniz gerekmektedir. Uygulamalı fizik bölümünde okuyan öğrenciler jeoloji ve elektrik mühendisliği fakültelerinde verilen eğitim derslerine benzer eğitimler almaktadırlar. Uygulamalı fizik alanında yeni teknolojilerin gelişimlerden yararlanılarak toplumun ihtiyaç duyacağı problemler çözülmeye çalışılmaktadır.

            Uygulamalı fizikte özellikle mühendislik alanında çalışmalar yapılmaktadır. Fizik aynı zamanda teknolojik araçlar üzerinde uygulanarak değişik film çekimlerinin yapımında, bilgisayar oyunu üretimlerinde ve uçuş simülasyonlarında buluşlar üretmektedir. Fizik yasaların evrenselliği ve değişmez özelliklerinin bulunmasından yararlanılarak çözülemeyen problemler için fizikten yararlanılmaktadır. Disiplinler arası yöntemlerden yararlanılarak insan hayatını kolaylaştırmada yararlanılan uygulamalı fizik yardımı ile akustik salonlar ve statiksel köprüler yapılabilmektedir. Ekonofizik ve sosyo fizikte de fizik bilim dalından yararlanarak önemli gelişmeler kaydedilmiştir. En eski akademik disiplinler arasında yer alan fizik alanında son yıllarda elektromanyetik ve nükleer fizik alanında teknolojik gelişmeler yapılmış ve büyük ilerlemeler kaydedilmiştir. Teknolojiden yararlanarak elde edilmiş olan buluşlar arasında televizyon, bilgisayar, elektrikli ev aletleri ve nükleer silahlar yer almaktadır.

            Geçerliliği olan fiziksel teorilerden yararlanarak uygulamalı fizik alanında yapılan bilimsel projelerde ilerlemeler kaydedilebilir. Önceki yıllarda elektronik birçok aracın üretiminde yararlanılan fizikten günümüz teknolojisinde de yararlanılarak ileri düzeyde gelişmiş elektronik telefonlar, televizyonlar, bilgisayarlar, ev aletleri üretilmiştir. HD TV, LED ekranlı TV, HD bilgisayar son teknolojik ürünler arasında yer almaktadır ve uygulamalı fizikten yararlanarak yapılmıştır.

Güncel konularda yapılan uluslararası araştırmalarda astrofizik, bilgisayar simülasyonu, ESR, OSR ve Arkeometri, güneş enerjisi, yoğun madde fiziği, lazer ve optoelektronik, süper iletkenlik, plazma fiziği, nano aygıtlar, yüksek enerji fiziğinden yararlanılmaktadır. Siz de bu tür buluşlarda yer almak isteyenler arasında iseniz ülkemizde ileriki zamanlarda geçerliliği yüksek olacak olan uygulamalı fizik bölümünü tercih edebilirsiniz.