+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

VİYOLA BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri

 

Üsküp Kiril Metodi üniversitesinin belki de en güzel tarafı müzik bölümlerinin olmasıdır. Burada eğitim alan öğrencilerin birer sanatçıya dönüşmesini izlemek çok keyifli. Keman, piyano, gitar ve daha pek çok müzik aleti buradaki öğrenciler tarafından çalınabilmektedir. Ancak bu müzik aletlerinden farklı olarak üniversitede viyola bölümü de bulunmaktadır. Diğer müzik aletlerinin bölümleri pek çok üniversitede bulunabilir. Ancak viyola bölümü çok az sayıda üniversitede verilmektedir. Üsküp Kiril Metodi üniversitesi viyola bölümü de bu ender bulunan bölümlerden belki de en iyisidir. Çoğu insan viyola ile keman arasındaki farkı bilmez ve gördükleri viyolaları keman zannederler. Ancak iyi bir eğitim alan ve notaları müzik aletlerini bilen kişiler bu farkı görebilir.

Viyola, kemana çok benzer ancak kemandan çok daha farklı sesler çıkarmakta ve kemandan biraz daha uzundur. Yine kemanda olduğu gibi çene altına koyularak yayla çalınır. Ancak tellerinden çıkan notalar daha güçlüdür. Viyola için çok sayıda örnek verebilmek mümkündür. Bunları ve daha fazlasını Üsküp Kiril Metodi üniversitesi keman bölümünde öğrenebilme k mümkündür. Buradan mezun olan öğrenciler artık birer sanatçı olmaya hak kazanmışlardır. Aldıkları bu iyi eğitimden sonra başarısız olmaları pek mümkün değildir. Bir kere dünyanın en eski üniversitelerinden birinde eğitim almışlardır. Ayrıca çok değerli öğretmenlerin derslerine katılma imkânı bulmuşlardır. Bunlar bile onların ileriki dönemlerinde güzel yerlere gelmelerine olanak sağlamaktadır.

Ancak Üsküp Kiril Metodi üniversitesinin sağladığı avantajlar sadece eğitim alanında değil. Bu üniversite fiyat konusunda da öğrenciler için büyük avantaj oluşturmakta. Zaten Makedonya ülkemize göre yaşamın çok ucuz olduğu bir ülkedir. Dolayısı ile üniversiteleri de çok ucuzdur. Ancak uygun fiyatlı olmaları onların kalitesiz oldukları anlamına gelmiyor. Aksine oldukça başarılı eğitimler verilmektedir. Özellikle Üsküp Kiril Metodi üniversitesi dünya çapında bir üniversitedir. Öğrenciler gönül rahatlığı ile bu üniversitenin viyola bölümünü tercih edebilirler. Viyola bölümünde verilen eğitim dünya standartlarında ancak fiyatı yalnızca 1300 Euro gibi basit bir rakamdır. Zaten buradaki viyola bölümünden mezun olan hemen hemen bütün öğrenciler iyi bir sanatçı olmuşlardır ya da iyi bir orkestrada görev almışlardır.