+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Makedonca Öğretmenliği Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

Makedonca Öğretmenliği Bölümü’nde Makedon dilinin kökeni, dilbilgisi ve gramerine yönelik verilen ağırlıklı dersler dışında öğretmenliğe de hazırlamak amaçlı eğitim programları içermektedir.

Makedonca dilinin bütün tarihi süreçleri öğretilirken aynı zamanda Makedonya edebiyatı tarihi de verilen dersler arasındadır. Makedon dilinin geçirdiği evreler, tarihsel süreçler, destanlar, efsaneler de ders olarak verilmektedir. Makedon dilinin okuma, yazma ve konuşma olarak en üst seviyede öğretildiği ve okullarda öğretmen olarak çocuklara da öğretilebilmesi için gerekli pedagojik formasyon içerikli dersler de programın içeriği dahilindedir.

Senelik ücreti 800 Euro olan Makedonca Bölümü’nü bitirenler lise veya dengi okullarda öğretmenlik yapabilecekleri gibi, aynı zamanda pek çok turizm firmasında çalışabilirler. Yayınevlerinde editörlük yapabilecekleri gibi tercümanlık ve çevirmenlik hizmeti de verebilirler. Dil merkezlerinde çalışabilir, büyükelçilik ve konsolosluk gibi önemli kurumlarda işe girebilirler.

Kiril Metodi Üniversitesi, Makedonya’da bulunduğundan, Makedonca Öğretmenliği Bölümü’ndeki akademisyenler ülkenin en iyi dilbilimci, edebiyatçı ve eğitimcileri arasındadır. Kiril Metodi Üniversitesi’nde çağdaş ve ilerici bir eğitim verilmektedir. Sahip olduğu alt yapıdan, öğrencilere sunulan derslik ve kütüphane, yemekhane gibi olanakların hepsi öğrencilerin rahatlığı ön planda tutularak yapılmıştır.

AB uyumlu bir eğitim programına sahip olan üniversite, Bologna Eğitim Kriterleri’ni esas alan bir eğitim sürecine dahildir. Eğitim dili Makedonca olan üniversite 1949 yılında kurulmuştur. İlk açıldığında 3 fakülteye sahip olan Kiril Metodi Üniversitesi, şu an 21 fakülteyle hizmet vermektedir. Ayrıca pek çok araştırma enstitüsü de bulunmaktadır. Bazı bölümlerde eğitim İngilizce verilmektedir. Seviye tespit sınavında yeterlilik sahibi olmayan öğrenciler için hazırlık sınıfları da mevcuttur.

Kiril Metodi Üniversitesi dünyada 70ten fazla ülkede tanınmaktadır. Eğitimi ücretli olmasına rağmen, ücretler son derece ekonomiktir. Şehrin ve ülkenin misafirperver halkı ve öğrenciler için uygun bir ortam olması açısından pek çok yabancı öğrenci de eğitimini Kiril Metodi Üniversitesi’nde sürdürmektedir.

Bugüne dek 130 binden fazla mezun vermiş olan üniversite Erasmus Değişim Programı’na da dahildir. Pek çok akademisyen ve öğrenci değişim programından yararlanmakta, mezun olduklarında da dünyanın hemen her yerinde iş bulma olanağına kavuşmaktadır.