+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

ÜSKÜP KİRİL METODİ ÜNİVERSİTESİ GRAFİKLER BÖLÜMÜ - Makedonya Üniversiteleri

               

Makedonya’nın ilk devlet üniversitedir. Aynı zamanda ülkenin en büyük üniversitesi olma özelliğini de taşıyan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi 21 Fakülte ve 50000 öğrenciyle dünyanın da sayılı üniversitelerinden biri haline gelmiştir.

 

Grafik, herhangi bir alanda toplanan verilerin, şekil, çizgilerle ifade edilmesidir. Grafik bir takım statiksel bilgileri çeşitli şekillerle ifade ederken, verileri düzenler ve kolay anlaşılır hale getirir.
Grafikler Bölümünün amacı, grafik, baskı ve resim gibi alanlarda çalışacak bireyler yetiştirmektir. Bu bölümde, genel kültür derslerinin yanında, temel sanat eğitimi, fotoğraf, yazı, teknik resim, estetik, sanat tarihi, tasarım psikolojisi, sanat sosyolojisi, tasarım teori ve yöntemleri ile tanıtma grafiği gibi, kuramsal ve uygulamalı dersler verilir.

 

            Grafikler Bölümünde okuyacak ve grafikçi olmayı düşünen bireylerde, duygu ve düşüncelerini çizgi, şekille ifade edebilme, renk ve şekilleri en ince ayrıntısına kadar algılama yeteneklerinin bulunması şarttır.

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Grafikler Bölümü, bu bölümü yurt dışında okumayı düşünenler için oldukça caziptir. Grafikçiler, mezun olduktan sonra, grafik tasarımcısı unvanını alırlar. Amblem, logo, ambalaj tasarımı, afişler, pankart ve broşürler, duyuru ve tanıtım ilanlarını hazırlarlar.


Grafik tasarımcıları, baskı resim sanatçısı, reklam şirketlerinde sanat yönetmeni, matbaa, gazete, dergi ve basımcılıkta sanat danışmanı, müze ve sergileme uzmanı olarak çalışabilecekleri gibi, serbest grafik tasarımcısı olarak da çalışabilmektedirler.

 

 

            Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Grafikler Bölümü yıllık 3000 Euro’luk harç bedeliyle olağanüstü avantajlara sahip bir eğitim hakkı sunmaktadır. Keyifli ve kaliteli bir öğrenim hayatıyla beraber, mezuniyetten sonra da pek çok avantaj, diplomayla beraber sunulmaktadır. Alınan diploma da YÖK denkliği olduğu için, alınan eğitim ve kazanılan unvanlar, ülkemizde de geçerli olmaktadır. Okul Bologna Kriterlerine uyum sağladığı için, alınan eğitim yaklaşık 70 ülkede geçerli olmaktadır. Ayrıca, Avrupa’da yaşama ve çalışma hakkı da kazandırmaktadır.


Yine okulun uyguladığı ERASMUS programı sebebiyle, öğrenci değiş tokuşu uygulanmakta ve istenilen bir ülkede ve şehirdeki, değişim programına katılma ve eğitiminin 1 yıllık gibi süresini başka ülkede yapma hakkı kazanılmış olmaktadır.
Kalite, ucuzluk, harika bir sosyal ortam ve sayısız avantajıyla Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Grafikler Bölümünde okuyacak öğrencilerini beklemektedir.