+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Biyoloji - Makedonya Üniversiteleri


Biyoloji günümüzün gelişmekte olan bir bilim dalı olmakla beraber pek çok öğrencinin zevkle öğrendiği bir ders olarak bilinmektedir. Biyoloji konusunda eğitim vermek isteyen kişiler biyoloji alanında çalışmalarını sürdürürken öğretmen olma tercihinden de yararlanabilirler. Günümüzde sürekli gelişmekte olan biyolojinin orta öğretim kademesi için öğretilecek öğretim bilgisini kaliteli bir şekilde sunan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi yıllık 3000 Euro karşılığında biyoloji eğitimini almanıza olanak tanımaktadır. Biyoloji öğretmeni olmak isteyenler fen bilimlerine karşı ilgisi bulunan, el- göz koordinasyonu iyi olan, araştırma ruhuna sahip, sabır gösterebilen, kendini iyi ifade edebilen ve renkleri iyi ayırt edebilen kişiler arasından çıkmaktadır. Bu alanda eğitim gören öğretmen adayları mezun olduktan sonra resmi ve özel liselerde, meslek liselerinde ve dershanelerde öğretmen olarak çalışabilmektedirler. Anadolu Teknik Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Genel Liseler, Meslek Liseleri ve Teknik Liseler çalışabileceğiniz liseler arasında yer almaktadır.

Ortaöğretim kademesinde biyoloji öğretmeni olarak çalışacak kişiler ortaöğretim programı çerçevesinde biyoloji ile ilgili teorik bilgileri, yapılması gereken deneyleri, uygun öğrenme ortamlarını oluşturarak kişilerin başarılı olmalarına olanak tanımaktadırlar. Biyoloji öğretmenliği bölümünü okurken alacağınız dersler arasında genel biyoloji, kimya, fizik, biyometri, jeoloji, zooloji, botanik, hücre biyolojisi, genetik, fizyoloji, anatomi, ekoloji gibi alan dersleri ile eğitim psikolojisi, genel öğretim metotları, ölçme- değerlendirme, rehberlik gibi meslek dersleri yer almaktadır. Üst düzeyde genel yetenek ve akademik eğitim bilgisi olan kişiler ortaöğretim alanında öğrencilere verecekleri eğitimde son derece başarılı olabilmektedirler. Laboratuar ortamlarında deney yapma becerisine sahip olan biyoloji öğretmenleri gelecekte farklı buluşların ortaya çıkarılması aşamasında görev alabilecekleri için ülkemizde her daim geçerliliği bulunan bir meslek icra ediyor olacaklardır.

Biyoloji öğretmeni olmak sadece teorik eğitim vermekle sınırlı kalmamaktadır. Aynı zamanda öğrencilerin başarılarını değerlendirme, başarıyı arttırıcı ortamlar hazırlama, düşüncelerini paylaşabilme, işine özen gösteren, dikkatli, araştırma yeteneğini öğrencilerine de aktarabilen, biyoloji alanındaki çalışmaları en güncel hali ile takip eden ve öğrencilerine bu araştırmalar doğrultusunda ödev hazırlatma (kalıcılığı sağlamak amacı ile), mesleğinin sorumluluk bilincini taşıyabilen, ders araç- gereçlerini gerektiği gibi kullanabilen kişiler olmaları gerekmektedir.