+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği - Makedonya Üniversiteleri


Bilişim Sistemleri Mühendisliği, bilgisayar mühendisleri ile yaptığı işlerine yakın aynı benzer işleri yapmaktadırlar. Yani bir kuruluşun şirketin bilişim sistemlerinin, veritabanlarının tasarımlarını ve çalıştırılmasını yaparlar. Şirket için ihtiyacı olan gerekli yazılımları geliştirmesini ve çalıştırılmasını sağlar. Şirketin veya kuruluşun yaptığı işe bağlı olarak bilgisayarlara yaptıracağı işi, sorunları nasıl çözeceğini belirler. Bunu yaparken bu işleri yapabilecek donanımı, fiziki şartları uygulanabilecek şekilde tasarımlar yapar. Bunu yapmak için arayüzleri ve çeşitli devreleri kullanmak suretiyle gerçekleştirir.
http://muh.osmaniye.edu.tr/userfiles/image/bilgisayar%20anasayfa.jpg
Bilişim sistemleri mühendisi, kuruluş veya işletme için hazırladığı yazılım ve donanımları problemsiz bir biçimde çalışır hale getirdikten sonra kullanılması ve kullanacak olan personelin eğitilmesi için gerekli yönergeleri ve kullanma klavuzlarını hazırlar. Ayrıca hazırladığı bu yazılımı daha da geliştirilmesini, gerekli standartları oluşturulmasını sağlar. İşletme için daha birçok görevlerde yapar.

İşletmenin daha sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi için ve beyni hükmünde olan yazılım ve donanım geliştirilmesini, personelin daha verimli çalışması için gerekli şartları hazırlamasını, karşılaşılacak programsal sıkıntıları çözmek için çözüm yöntemleri geliştir. Vesaire bunun gibi çok ehemmiyetli hizmetler vermektedir.
Toplumda ehemmiyetli bir yeri olan bu mesleği, fen ve matematik alanlarında ilgi duyan, mantık yürütebilen, tasarım yeteneği olan, dikkatli, sabırlı, yeni fikirlere açık, kendisini devamlı bir şekilde yenileyen, geliştiren iyi bir araştırmacı olması gerekir.

Çalışma şartları noktasında bürolarda gayet iyi aydınlatılmış bir ortamda çalışmaktadırlar. İşi yapan insanlar devamlı işletmenin veya şirketin en üst düzey kişiler ile iletişim halindedirler. Kendi meslektaşlarıyla bilgi alışverişi içinde bulunurlar. İş bulma noktasında ise ülkemizde geniş çaplı bir iş sahası vardır. Kamu ve özel sektörde, şirketlerde, kuruluşlarda bilgisayar ve yazılım destekli kullanan bütün yerlerde çalışma imkanları vardır.
Ülkemizde bu mesleki eğitimin verildiği üniversiteler birkaç tanedir. Sayısı çok az olduğu ve LGS puanları çok yüksek olduğu için bu bölüme girmek zordur. Bilişim sistemlerini, ülkemizde yeni olduğu için yurtdışında köklü ve kaliteli eğitim veren bir üniversitede okumak daha avantajlıdır. Sınavsız olarak alan yurtdışında bulunan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği senelik 2000€’ya Bilişim Sistemleri Mühendisliği'nü okuyabilirsiniz. Balkanlarda prestijli bir üniversite olan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi’den alınan diplomanın 70’e yakın ülkede geçerliliği de bulunmaktadır.