+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Metalürji, tasarımı ve yönetimi - Makedonya ÜniversiteleriMetalurji tasarımı ve yönetimi bölümü son yıllarda adı yeni yeni duyulan bir bölüm olarak bilinmektedir. Bu bölüm gelecek vaat edilen ve ileride iyi işyerlerinde kalıcı bir iş sahibi olmak isteyenlere önerilen bir bölüm olarak bilinmektedir. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi bu bölümde son derece keyif içerisinde eğitim almanıza olanak veren bir üniversite olarak bilinmektedir. Yıl içerisinde sadece 2000 Euro'luk bir masraf yaparak alacağınız bu akademik eğitim sonrasında ülkemizde geçerliliği bulunan bir mesleği icra etmeye başlamış olacaksınız. Tasarım bölümünde öğrenciler şimdiye kadar üretilmemiş bir ürünü yaratıcı yollarla ortaya çıkarmaktadırlar. Bu bölümde öğrenci önceden ortaya çıkarılmış bir ürünü farklı şekilde tekrar ortaya koyabilmektedir. Öğrenci ürünün kullanım şeklini ya da kullanım amacını değiştirebilmektedir. Metalurji malzeme biriminde ise öğrenciler kullanılan makinelerin çalışma prensiplerini incelemektedirler. Bu prensipler incelenirken maket, bilgisayar simülasyonu ve animasyon yöntemlerinden yararlanılmaktadır. Bu yöntemlerle makinelerin işleyişi özenle incelenmektedir.

Makinelerdeki kristalleşme reaksiyonları, katılaşma reaksiyonları, makinelerin mekanik özellikleri ve difüzyon metalurji tasarım derslerinde özellikle ele alınan ve geliştirilmesi planlanan özellikler arasında yer almaktadır. Metalurji bilim dalı metal ya da başka değerli cevherlerin elde edilirken rafine, ısıtılma, şekil verme gibi işlemlerden geçirilmesi sonucu endüstri sanayi dalında kullanıma uygun hale getirilirken çeşitli testlerden geçirilme aşamalarını incelemektedir. Bu bilim dalı metal ve cevherlerin hem fiziki hem da kimyasal yönünü incelemektedir. Bu yönlerden ele alınan metal ve cevherler çeşitli yöntemlerle kazanılırken alaşım ve rafine edilme işlemlerinin nasıl daha kolay elde edilebilir olabileceği hale incelenmektedir. Bu yöntemin tasarlanması ve yönetilmesinin kolaylaştırılması bilime ve insanların bu cevherleri elde edebilirliğine katkı sağlaması her daim incelenmekte ve geliştirilmektedir.

İçeriğinde metal bulunan bileşimlerin çeşitli işlemlerden geçirilerek endüstri alanında kullanılabilirliğini inceleyen metalurji tasarım ve yönetimi aynı zamanda bu metallerin işlenilebilirliğinin nasıl hızlandırılabileceğini ve geçirilen işlemlerin daha kolay bir şekilde nasıl bitebileceğini inceleyerek sanayi alanında daha hızlı gelişme kaydedilmesine yardımcı olmaktadır. Fizik, kimya ve matematik bilimlerinden yararlanılarak bu araştırma geliştirme çalışmaları daha çabuklaştırılmaya çalışılmaktadır.