+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Kompozisyon Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

Kiril Metodi Üniversitesi 1949 yılında kurulmuştur. İlk kurulduğu yılda toplam 3 fakülteyle eğitime başlamıştır. Daha sonra fakülte sayısını artıran Kiril Metodi Üniversitesi’nin şu an sahip olduğu fakülte sayısı ise 21’dir. 50 binden fazla öğrencinin okuduğu üniversitede bugüne dek yaklaşık 150 bine yakın mezun vermiştir.

Kiril Metodi Üniversitesi’nde Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarında eğitimler verilmektedir. Çağdaş, bilimsel bir eğitim anlayışına sahip olan üniversitede Bologna Eğitim Kriterleri uygulanmaktadır. Aynı zamanda Erasmus Öğrenci ve Akademisyen Değişim Programı da uygulanmak ve çok sayıda konuk akademisyen üniversiteye gelmekte, birçok akademisyen ve öğrenci de başka ülkelerde eğitimlerini geliştirme olanağına sahip olmaktadırlar.

Kiril Metodi Üniversitesi sanat konusunda da son derece yetkin eğitim programlarına sahiptir. Bunlardan biri de Kompozisyon Bölümü’dür. Yıllık eğitim ücreti 1300 Euro olan Kompozisyon Bölümü’nde müzik sanatında yeni kompozitörler yetiştirmek, müzik literatürlerine yeni eserler kazandırmak için yüksek bir müzik, bilgi ve beceri donanımına sahip müzisyenler yetiştirilmektedir. Kompozisyon Bölümü, disiplinlerarası etkileşimin yoğun olduğu bir bölümdür. Kompozisyon Bölümü’nden mezun olan öğrenciler “kompozitör” olarak isimlendirilenler. Müzik konusunda son derece uzman olan öğretim görevlilerince verilen eğitimler müzik bilgisi başta olmak üzere, müzik kültürü ve teorileri çerçevesinde, kompozisyon teknikleri ile birleştirilerek kompozisyon konusunda bilgi ve becerisi yetkinleşmiş öğrenciler yetiştirmek üzere şekillendirilmiştir.

Kompozitör olmaya adaya olan öğrencilere eğitimleri boyunca kuramsal alt yapıyı nasıl oluşturacakları yönünde eğitimler verilmektedir. Araştırmacı bir yapıya sahip olan öğrenciler öte yandan da eleştirel bir bakış geliştirmektedirler. Estetik anlayışın hakim olduğu eğitimlerde yorumlama becerisi, felsefi bir bakış açısı içinde özgün kompozisyon çalışmaları yapılmaktadır. Teorik ve uygulamalı derslerin ağırlıkta olduğu Kompozisyon Bölümü, Kiril Metodi Üniversitesi tarafından da gerekli alt yapı imkanlarıyla ve stüdyo çalışmalarıyla desteklenmektedir. Kompozisyon öğrencileri mezun olduklarında  çok sayıda ulusal projelerde yer alırlar. Aynı şekilde birçok uluslar arası platformda da, çeşitli organizasyon ve sana faaliyetleri içinde bulunmaktadırlar.

Kiril Metodi Üniversitesi, gerek bilimsel çalışmaları gerekse de öğrencilere sağladığı sosyal aktiviteler bakımından Balkanlar’ın en popüler üniversiteleri arasındadır. Dünyanın pek çok yerinden öğrencinin tercih ettiği üniversite Türk öğrencileri tarafından da tercih edilmektedir.