+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü - Makedonya Üniversiteleri

 

Kiril Metodi Üniversitesi yalnızca Makedonya'nın değil, Balkanlar'ın da en saygın üniversitelerinden biridir. Dünyada çok sayıda ülkenin tanıdığı üniversite AB uyumlu bir eğitim programına sahiptir. Çağdaş ve bilimsel eğitim hizmetini temel alan Kiril Metodi Üniversitesi'nde Bologna Eğitim Kriterleri esas alınmaktadır.

Kiril Metodi Üniversitesi'nde eğitimler ücretli olmasına rağmen son derece uygun ve ekonomik rakamlardır. Bu da pek çok yabancı öğrencinin Kiril Metodi Üniversitesi’ni tercih etmesinde sebep teşkil etmektedir. Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü de, üniversitenin popüler bölümlerinden biridir.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nün yıllık eğitim ücreti 2000 Euro’dur. Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü, Batı edebiyat kültürü temel alınarak, edebiyat müzik, plastik ve görsel sanatlar gibi alanlarda eğitim vermeyi hedeflemektedir. Dünya edebiyatlarının ve sanatlarının karşılaştırmalı olarak incelendiği bölümde, metin analizleri yapılmakta, batı edebiyatı tarihi ve dünya mitolojisi dersleri verilmekte, dünya edebiyatındaki roman gelişimi, tiyatro gibi alanlarda kapsamlı eğitimler verilmektedir. Ayrıca sanata giriş, karakter analizi, eleştiri kuramları, yorum ve çeviri gibi dersler de verilmektedir.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden mezun olan öğrenciler, sanat galerilerinde, yayınevlerinde çalışabilir, lise ve dengi okullarda edebiyat derslerine girebilir, yüksek lisans ve doktora programlarına devam ederek akademik kariyer yapabilirler.

Kiril Metodi Üniversitesi’nin eğitim dili Makedonca olmasına rağmen, bazı bölümler İngilizce olarak okutulmaktadır. İngilizce yeterliliği bulunmayan öğrenciler için hazırlık programları mevcuttur. Bologna Eğitim Kriterleri doğrultusunda çağdaş bir eğitim ve öğretim anlayışı olan üniversitenin akademik kadrosu da son derece yetkin ve uzman kişilerden oluşmaktadır.

 

21 fakülteyle öğrenim hayatını sürdüren Kiril Metodi Üniversitesi, 1949 yılından beri faaliyetini sürdürmektedir. Üniversiteye bağlı bulunan 5 Araştırma Enstitüsü vardır. Bugüne dek 150 binden fazla mezun vermiş olan Kiril Metodi Üniversitesi'nin öğrenci sayısı 50 bini geçmektedir. Yurt dışından ve Türkiye'den çok sayıda öğrencinin okumak istediği üniversitede Erasmus Öğrenci Değişim Programı da uygulanmaktadır. Bu program sayesinde üniversiteye çok sayıda konuk akademisyen gelmekte, aynı zamanda pek çok akademisyen ve öğrenci de program dahilindeki üniversitelerde pratik yapma şansı bulmaktadır. Üniversitede lisans eğitimi dışında, yükseklisans ve doktora programları da mevcuttur.