+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Sanat Bölümü Eğitimi - Makedonya Üniversiteleri

  

Hem kültürel hem de tarihsel yönden bize en yakın kültürlerden biri olan Makedonya bugünlerde gençlerin mercek altına aldığı ülkeler arasında yer alıyor. Tercihini yurt dışında eğitim almaktan yana kullanan üniversiteli adayları son derece kaliteli eğitim sistemi ile adını dünyanın pek çok ülkesinde duyuran Makedonya’dan yana tercih kullanıyor. Makedonya dendiğinde ilk akla gelen eğitim kurumu da Başkent Üsküp’te bulunan Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi oluyor. Farklı mesleki eğitimleri ile ülkenin yetişmiş eleman gereksiniminin büyük bölümünü karşılayan okul, Türk gençleri tarafından oldukça beğeniliyor.

Özellikle sanat bölümü eğitimi sanat ruhuna sahip olan bireylerin ortak buluşma noktası haline gelmiş durumda. Ülkemizden de pek çok genç her yıl bu bölümde eğitim almaya devam ediyor. Başarılarıyla ve farklı sosyal olanaklarıyla çok sık ülke gündeminde yer bulan sanat eğitimi bölümü sadece 3000 Euro’luk yıllık ücretiyle de dikkat çekiyor. Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi farklı alanlarda eğitim veren ender kurumlardan biridir. Ancak sanat içerikli bölümlerinin pek çok mühendislik, tıp gibi bilimsel içerikli bölümlerden daha fazla dikkat çektiğini söyleyebiliriz. Sanata dair her türlü detayın kaliteli bir eğitim sistemi eşliğinde öğrencilere aktarıldığı bölüm ülkenin sanatçı ihtiyacını da üst düzeyde karşılamayı başarıyor.
Bu eğitim kurumunda okuyan yabancı uyruklu gençler ile Makedon gençler aynı eğitim sistemine tabi oluyor. Ancak yabancı uyruklu öğrencilerin bir yıl hazırlık programına dahil edildiğini hatırlatalım. Böylece ülkede konuşulan dili öğrenebiliyor ve üniversite yaşamına yumuşak bir geçiş yapabiliyorlar.
Ülkemizde sanat içerikli bölümlerde okumak için gençlerin hatırı sayılır bir harç ücreti temin etmeleri gerekiyor. Fakat Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi için yıllık ücretlerin ülkemizden çok daha düşük oranlarda olduğunu söyleyebiliriz. Bu yönü de eğitim kurumunun dikkat çekmesine neden oluyor.

Balkanların en prestijli üniversitelerinden biri olan bu eğitim kurumundan mezun olduktan sonra dilerseniz yüksek lisans veya master programlarına dahil olarak akademik eğitiminizi sürdürebiliyorsunuz. Ancak geleceğinizi şimdiden şekillendirmek isterseniz ilk fırsatta yurt dışında eğitim danışmanlığı hizmeti veren şirket ile irtibata geçmeniz, gerekli prosedürleri yerine getirmeniz açısından da faydalı olacaktır.