+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

Endüstri Mühendisliği ve Yönetim Mühendisliği - Makedonya Üniversiteleri


Endüstri ve yönetim alanı ülkemizde gelişmekte olan alanlar arasında yer almaktadır. Bu sektörlerde çalışacak elemanlara olan ihtiyaç bu nedenle artış göstermektedir. Eleman ihtiyaçlarından dolayı Endüstri Mühendisliği ve Yönetim Mühendisliğine taleplerde artış görülmektedir. Endüstri Mühendisliği’nde genel amaç üretim ve hizmet alanında verimli çalışmalar gerçekleştirmektir. Bu çalışmaları gerçekleştirirken optimizasyon temelli yöntemlerden yararlanarak amaca daha kolay ulaşma sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu mühendislik alanı insan odaklı çalışmakta ve incelediği olayları bütünsel olarak ele aldığından toplum için çok önem arz eden bir mühendislik alanıdır. Geleceğin parlak meslek dallarından biri olan Endüstri Mühendisliği etken, etkin, esnek, verimli, duyarlı ve kar getirecek ürün ve hizmet sunumunun gerçekleşmesi amacına dönük olarak hizmet vermektedir. Hizmet sektöründe karşımıza çıkabilecek her türlü sorunu çözmeye yönelik çalışan bu bilim dalı ileriki zaman dilimlerinde daha çok rağbet görecek bir meslek dalında çalışacak kaliteli elemanların yetişmesine önderlik etmektedir.

Endüstri Mühendisliği okuyacak olan adayların alacağı temel dersler arasında temel, sosyal, iletişim bilimleri ve mühendislik dersleri yer almaktadır. Bilgisayar programlama, bilgi sistemleri, benzetim, optimizasyon, istatistik, karar verme yöntemleri, üretim planlama ve kontrol alanları dersleri de bu mühendislik dalında ilerleyebilmeniz amacıyla size verilen eğitim dersleri arasındadır. Güncel konuların derslerde işlenmesi ve teknolojiden yararlanma imkânlarının sağlanması öğrencilerin kendilerini alanlarında geliştirmelerine imkân tanımaktadır. Yönetim Mühendisliği bölümü de gelecek vaat eden bölümlerden biri olarak bilinmektedir. Müşteri odaklı çalışma prensibine bağlı olarak çalışan yönetim mühendisleri aynı zamanda yaratıcı ve parlak fikirlere sahip kişiler arasından çıkmaktadır. Ticaret alanında rekabet ortamı her daim arttığı için bu sektörde çalışacak olan kişilerin kaliteli eğitim almış ve farklı yöntem ve yaklaşımlarla müşteri memnuniyetini gerçekleştirebilmesi gerekmektedir.

Yönetim Mühendisliğinde dikkat edilecek hususlardan bir tanesi de farklı pazarlama stratejileri kullanılması gerektiğidir. Yönettiğiniz işletmede kalitenizi yükseltmek istiyorsanız diğer işletme ya da şirketlere oranla farkındalık yaratma becerinizi iyi kullanmanız gerekmektedir. Müşteri ilişkileri yönetiminde de başarılı taktikler uygulama yöntemleri hakkında geniş bilgi sahibi olmanız da çalışacağınız işyerindeki satışları arttıracağı için birçok işyeri tarafından iş teklifleri alabilir ve alanınızda aranan kişi olabilirsiniz. Üsküp Kirli Metodi Üniversitesi’nde Endüstri ya da Yönetim Mühendisliği bölümlerinden herhangi birini okumak istiyorsanız yıllık 2000 Euro ödeyerek bu bölümleri bu kaliteli üniversitede okuma imkânını değerlendirebilirsiniz.