+90 (212) 244 66 00
Makedonya Üniversiteleri - İstiklal Caddesi No:49 (Mavi han) Kat:5 Taksim/İstanbul
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi
  • Üsküp Kiril Metodi Üniversitesi

Hızlı Menü

MÜZİKOLOJİ - Makedonya Üniversiteleri

                                                                               

Müzikoloji üniversitelerin güzel sanatlar fakültesinde etnomüzikoloji ve v dahası müzikoloji olarak geniş ve kapsamlı bir şekilde eğitim vermektedir. Bu bölüm ile karşılaşan öğrencilerin aklına ilk gelen müzik eğitimi verilmesidir. Ancak daha farklı şekilde detaylı olarak verilen bu eğitimde müziğin tarihinden, analizine ve dahası yazarlık için yapılan yöntemlerin hepsi teknikleri ile sunulmaktadır. Bunların yanı sıra tamamlaması için akustik eğitim ve en önemlisi sanat tarihinin incelikleri işlenmektedir.

Müzikoloji bölümünde derslerin büyük bir çoğunluğu araştırmaya yönelik olmaktadır. Güncel olan tüm bilgiler düzenli bir şekilde uzman eğitimciler ve akademisyenlerin sunmuş olduğu seminerler eşliğinde eğitim programı veriliyor. Müzik alanında gerekli tüm araştırmaları öğreten ve buna yönelik olarak geniş şekilde ders programı bulunmaktadır.

            Oldukça araştırmaya dayalı olan müzikoloji bölümü seçimi yapacak olan kişiler bu alanın müzik yapmaktan çok öte bir bölüm olduğunu idrak etmesi gerekmektedir. Müzik alanında olan incelikleri ve tarihini çok detaylı bir şekilde öğreten kapsamlı bir bölümdür. Sanat tarihinden başlayarak, müzik alanında yapılan tüm kültür derslerini öncelikle teorik olarak vermekte ve daha sonrasında pratikliği yönelmektedir. Zaten ilk yıllar yazılı ve sözlü temel dersler teknikleri ile birlikte öğrenciye bilgi kazandırmaktadır.


Sonraki yıllar ise; görsel bir şekilde öğrencinin pratik kazanmasına destekli program içermektedir. Müzikoloji bölümünden mezun olan öğrencilerin doktora yapma, yüksek lisans yapma gibi imkanları vardır.

            Müzikoloji bölümüne girecek olan kişilerin geniş bir şekilde müzik bilgisine hakim olması ve dahası yeteneğine güvenen kişiler girmeye hak kazanmaktadır. Kültür ve sanata ilgisi olan kişilerin, tarihten keyif alanların kesinlikle seçebilecekleri bir bölümdür. Tarih sadece derslerde okutulan gibi savaşlardan ibaret değildir. Bu yüzden sanat ile ilgilenen kişilerin sevebilecekleri bir bölüm olmaktadır.Akustik dersler, araştırma, analiz gibi tüm detaylara inerek profesyonel anlamda gençler eğitmektedir. Ayrıca müzikoloji okurken pratiklik kazanmak ve dahası teorik bilgilerinizi artırmak için düzenlenen seminerlere kesinlikle katılmalısınız. Öğrenmiş olduğunuz bir alanı daima verilen konferans ve görsellikler ile çok daha iyi şekilde ileri taşımanın keyfini yaşayabilirsiniz. Sanat ve kültür değerlere ilgi duyanlar bu bölüme adım atacaklardır.